A Tennessee állambeli Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban (ORNL) eddig főként nagyméretű tárgyakat printeltek, köztük a Guinness Rekordok Könyvében is szereplő repülőgép-részt, de járművek is szerepelnek a repertoárban.
Most pont az ellenkezőjével foglalkoznak, ugyanis baktériumoknál kisebb nanoléptékű szerkezeteket nyomtattak. A művelethez speciális technikát, a nanoméretű gyártást jól kontrolláló elektronsugarakat használtak, komplex 3D forma lett a végeredmény.
Előtte szimulálták a folyamatot, onnan derült ki, milyen szögben kell mozgatni az elektronsugarakat az óhajtott mértani formákhoz. A kutatók azt is megtudták, hogy a nyomtatás a jövőben jelentős mértékben felgyorsítható.
Egy másik módszerrel, többfotonos litográfiával szintén állítottak elő nanoszerkezeteket, például fényérzékeny anyagból kastélyt egy tollhegyen.
A nnanogyártással fejlett metaanyagok és (a fényt kontrolláló) optoelektronikai eszközök készíthetők. A metaanyagok a természetben nehezen megtalálható tulajdonságokkal rendelkező anyagok, például eredeti formájukat összelapítás után is visszanyerő kerámiás nanokötegek.