Képzeljük el, hogy a Petronas-tornyokhoz hasonló gyönyörű szerkezetek között sétálunk, és hirtelen rádöbbenünk: számítógépes rendszer tervezte, automatizált robotkar építette az egészet.
A londoni Ai Build startup ilyesmire törekszik, a nagyléptékű 3D nyomtatást igyekszik megalapozni. A cég arzenálja adott masszív szerkezetek printeléséhez: mesterséges intelligenciával felerősített Kuka ipari robotkarokkal és „3DP-puskáikkal” munka és anyag hatékonyságának optimalizálása a cél.
Dagham Cam alapító-vezérigazgató hagyományos építészeti megoldásokat tanulmányozva ötölte ki a hatékonyabb automatizált folyamatot. Cége összeállt az Arup Engineers mérnöki konzultációs irodával, és az amszterdami GPU Technológia Konferenciára 15 nap alatt kinyomtatták, kevesebb mint 24 óra alatt összeszerelték a 48 részből álló, közel 5 méter széles, 4 méter magas Daedalus Pavilont.
A rendszer gépitanulás-algoritmusokkal felszerelt videokamerái biztosítják, hogy a robotok tanuljanak hibáikból, a megtanultakat hasznosítva menet közben, „itt és most” korrigálják azokat. Ez a módszer lényegesen gyorsabb, mintha megakadályoznák őket, hogy eltévesszenek valamit. Cam szerint szabványtechnikákkal összehasonlítva, robotkarjaik feleannyi idő alatt nyomtatnak.
A rendszer a gyártóiparban színre lépő független és kreatív robotok, mesterséges intelligenciák előhírnöke. A költséghatékony anyaghasználat és az MI hasznosításával az additív építkezés már a közeli jövőben a hagyományos megoldások alternatívájává válhat. Kérdés persze az is, hogy milyen robotrendszerekkel párosítják össze az Ai Build úttörő technológiáját.