A profi és ipari 3D nyomtatással foglalkozó Prodways és a CEA-LITEN (a francia Atom- és alternatív energiák hivatala és a hozzá tartozó Megújuló energiák és nanoanyag technológiák innovációs laboratóriuma) két éve dolgozik együtt. Az együttműködés keretében fémport organikus kötőanyaggal keverő új 3D fémnyomtató eljárást fejlesztettek. Az eljárás első eredményét, sikeresen legyártott titánalkatrészeket nemrég mutatták be.
Az új technológia több szempontból is előnyösnek tűnik.
Akár ötször is gyorsabb lehet, mint a közvetlen fémprintelés, mindenfajta fém (titán, kobalt-króm, nikkel-króm-molibdén ötvözetek stb.) megmunkálható vele, egészségügyi, biztonsági és környezeti szempontból egyaránt komoly előrelépés. Ez azért lehetséges, mert finom részecskék helyett port állítanak elő vele. A nyomtatás mellett a teljes munkafolyamat időtartamát szintén lerövidíti, és egyben a költségeket is csökkenti. Kevesebb energiára van szükség hozzá, mint amennyit egy sütő olvasztáshoz elhasznál. Mindezek mellett pontosabb is a jelenlegi fémnyomtató technológiáknál.
A kutatóknak több kihívást kell még orvosolniuk a további fejlesztéseknél, de az első eredmények mindenképpen óriási előrelépésnek számítanak.