Kormányok és magáncégek fektetnek egyre komolyabb összegeket világszerte a 3D nyomtatás orvosi, egészségügyi alkalmazásaiba. Dubai illetékes állami hatósága például júniusban jelentette be, hogy már az év végétől a gyakorlatba ültethető stratégiát dolgoz ki 3D printelt orvosi szolgáltatásokra. Ez annyit jelent, hogy a betegek és rászorulók hamarosan nyomtatott fogakat, hallókészülékeket, különféle műszereket, kötéseket, művégtagokat kaphatnak a kezelés részeként.
Az emírség 2030-ig kivitelezendő (más technológiákra is ösztönző hatású) 3DP stratégiája egyrészt magára a szakterületre, másrészt az egészségügyre vonatkozik. Utóbbinál 2021 a határidő. Kidolgozásánál az innovációban jeleskedő techorientált fejlett nagyvárosokat, elsősorban Stockholmot, Bostont és Szingapúrt veszik alapul. Lényege, hogy a betegek a mainál hamarabb (hetek helyett órák alatt) és olcsóbban kapják meg a szükséges kezeléseket, például a printelt művégtagok ára ne haladja meg a 110 amerikai dollárt. Idővel pedig nyomtatott szervek is várhatók. A hosszabb távú tervekben szerepelnek – például a veseátültetéseket felgyorsíthatják majd. Valószínűleg és remélhetőleg a technológia hamarosan eljut addig, hogy nem kell hosszasan várni a donorra, hanem a beteg őssejtjeit használhatják hozzá.
Mindenesetre néhány klinika már bőven 2021 előtt elkezd 3DP szolgáltatásokat nyújtani. A program kidolgozói elmondták, hogy meglepetésekkel is szolgálnak, és további újdonságok bejelentése is várható.