Elgondolkoztunk-e valaha is azon, hogyan néz ki a nevetés? Nyilván nevető személyek, és nem maga a nevetés ugrik be elsőnek.
Eyel Gever, tel-avivi művész saját fejlesztésű szoftverével és 3D nyomtatóval formálja szobrokká a pillanatokat: óceánhullámokat, rúgásokat, hangokat. Nemrég a NASA űrbe 3D printereket küldő Made in Space programja kereste meg, hogy örülne-e, ha ő lenne az első zero-g-ben, nulla gravitációban alkotó művész?
A Zero-G a Nemzetközi Űrállomáson működő 3D nyomtató neve is.
A Made in Space alapvető emberi dolgot megjelenítő alkotásra kérte fel Gevert, olyasmire, ami más térben, például az űrben nem létezne. A művész semmiféle politikai, kulturális és nemzeti utalást nem akar munkájába vinni, és végül talált egy univerzális értéket: az emberi nevetést, amit felvesz, majd a hanghullámok digitális képét elküldi az űrállomásra.
„A korai barlangrajzokon látható kezek az emberiség jelenlétét tudatták és ünnepelték. A nevetés lesz ezeknek a 21. századi változata” – nyilatkozta Gever.
A közösségi tudáson (crowdsourcing) alapuló projektben bárki részt vehet, csak a nevetését kell rögzítenie, és feltenni a világhálóra. Három hónap elteltével a legtöbbet megosztott nevetés lesz a szobor alapja.