Az elmúlt években jelentősen nőtt az egészségügyi célokra nyomtatott tárgyak száma: művégtagok, műtőeszközök stb. Valószínűleg kevés okozott akkora meglepetést, mint Bruno Vereecke belga tervező lámpája, amely új funkciójában nem látás-, hanem hallássérülteken segít.
A lámpát az Additív Tervezőversenyen ugyanis hallókészülékké alakították. A designereknek „ökológiailag felelős” darabokhoz kellett 3DP megoldást kidolgozniuk. A személyes okok miatt motivált Vereecke is részt vett rajta – felesége és fia is gyengén halló. Gépet akart tervezni, amely komoly segítséget nyújt nekik.
Szokatlan vállalkozásba fogott: Fénynyelő nevű lámpát alkotott. Azért döntött lámpa mellett, mert a fény nagyon fontos a rosszul hallóknak. Lehetővé teszi ugyanis, hogy jól lássák az arcjegyeket, a száj pozícióját.
Lámpáját a családi élet központi helyszínéhez, az ebédlőasztalhoz találta ki. Nemcsak az arcot világítja meg, hanem a különféle irányokból érkező környezeti zajokat is szűri. Halláskárosultak így jobban tudnak arra koncentrálni, amire figyelni akarnak.
A lámpát több alkalommal, kifejezetten zajos közegekben is tesztelték, az eddigiek alapján a gyengén hallók átlagban 15 százalékkal jobban értették az elmondottakat.
Vereecke munkája nagyon jó eredményt ért el a versenyen – hatvannál több résztvevő közül egyike lett a négy végső győztesnek. A zsűri szerint ezek a darabok szemléltetik igazán, hogy a 3DP sokkal több divathullámnál, élhetőbbé teszi környezetünket, világunkat.
A lámpa személyes igények szerint is kialakítható. Meghatározzuk például, hogy elsősorban milyen zajtípusokat szűrjön ki, majd azok szerint tervezik meg.
Vereecke jelenleg a gyártáshoz próbál anyagi támogatást szerezni.