Hogyan használható fel a 3D nyomtatótechnológia energiatakarékos lakáshoz és járműhöz, hogyan szinkronizálható otthon és autó között az áramellátás?
Ezekre a kérdésekre keresi a választ az Egyesült Államok Oak Ridge Nemzeti Laboratóriuma (ORNL), a Clayton Homes, az USA legnagyobb modulárislakás-gyártója és a Skidmore, Owings & Merrill (SOM) építészcég tavaly indult Additív Gyártás Integrált Energia (AMIE) közös projektje.
Nagy utat tettek meg egy év alatt: elméleti alapoktól működő prototípusig jutottak, és természetesen speciális technológiát is kidolgoztak nagyszabású tervük megvalósításához.
A 38x12x13 lábnyi épületet és a járművet is szénszállal megerősített polimerből nyomtatták az ORNL nagyméretű BAAM printerén. A későbbi gyártásról elmondták, hogy olcsón és gyorsan kivitelezhető.
A természetes gázzal működő hibridautó a laboratóriumban fejlesztett vezeték nélkül kapcsolódik egy napenergiával működő szerkezethez. Az energiarendszer biztosítja at áram szabad „folyását” lakás és jármű között. Ha a házi napelem nem ad elég áramot, a rendszer az autóból jut pluszenergiához, és fordítva: a lakás napeleméről az autó akkumulátora is feltölthető.
A rendszer energiakezelését és az épületvezérlést eleve a maximális hatékonyságra dolgozták ki, megakadályozza a túlhasználatot, és még akkor sincs gond, ha valamelyik oldalon elmegy az áram.