A Mayo Klinika és több amerikai egyetem kutatói olyan síneket nyomtattak, amelyek segítenek helyreállítani sérült idegsejtek érzékelő- és izomfunkcióit. A személyre szabott sínek szilikonból készültek, és biokémiai segédanyagokat is adtak hozzájuk.
A patkányon végzett labortesztek sikeresnek bizonyultak, a sérült idegszövetek újra elkezdtek nőni. A kutatók a patkány ülőidegének 3D szkennelésével kezdték, majd létrehozták a speciálisan patkányra tervezett sínt. A nyomtatást az erre a célra épített gép végezte el. A sínt beültették az állatba, és 10-12 hét múlva már normálisan tudott menni.
A világon ez volt az első eset, amikor komplexebb formájú idegeket kellett a 3D nyomtatás felhasználásával kezelni. Bebizonyosodott, hogy a technológia bonyolultabb sérüléseknél is bevethető. A kutatók bizakodnak, hogy a jövőben a kórházak helyben el tudják majd végezni a szkennelést és a nyomtatást.
Emberi idegekkel azonban még várni kell. Első lépésben élő és halott személyek idegeit kell leszkennelni, majd méretes könyvtárat, például Thingiverse-féle online gyűjteményt készíteni.