A Queen’s Egyetem (Kingston, Ontario) multidiszciplináris kutatásairól ismert Humán Média Laboratóriumában kidolgozott PrintPut módszerrel egyszerű érintés- és nyomásérzékelők – extra alkatrész helyett widgetek (könnyen kezelhető, több platformon használható szoftveralkalmazások) beágyazásával – közvetlenül integrálhatók nyomtatott tárgyakba.
A kutatók megfigyelték, hogy a 3DP piac érintésalapú megoldásai sok esetben döcögve vagy nem működnek, a szenzorok vezetékei nehézkessé teszik a tárgyakkal folytatott interakciót. A PrintPut a meglévő (komplex 3D geometriájú) felületekre zökkenőmentesen integrált interakciós pontjaival, a vezetékek közös csatlakozópont felé történő útvonal-irányításával (routing) kezeli ezeket a problémákat. A nyomtatott tárgyba integrált szenzor értékei könnyen olvashatók kapcsolódó Arduino vagy más mikrokontrolleren.
A tervezők munkáját megkönnyítendő, szkriptek sorozatát készítették el. A PrintPutot a Rhinoceros CAD ipari formatervező szoftvercsomagban implementálták. Az automatizálási folyamat a Grasshopper algoritmikus 3D modellező programban működik.
A módszer kritikus pontja az ABS nyomtatószál – ABS-t támogató, két extruderes printer kell hozzá, mint például a MakerBot 2X vagy a Leapfrog Creatr. A kutatók áramot jól vezető, nagyon jó ellenálló képességű Maker Geeks Conductive ABS-t használtak hozzá.