Vírusok és baktériumok, például a HIV, herpesz, mumpsz, kanyaró stb. diagnosztizálása hatékonyan működik a nyugati világban. A tesztek pár napig tartanak, masszív gépeket használnak hozzájuk. Ezek egyike az enzimhez kötött immunoszorbens vizsgálatot rövidítő, nagyon pontos eredményeket produkáló ELIZA rendszer. Csakhogy a gép túl nagy és kizárólag klinikai laborokban alkalmazzák.
De mi történik akkor, ha valakit a helyszínen, például olyan országban kell kivizsgálni, ahol az ELIZA gépek működtetéséhez nincsenek meg az anyagi feltételek?
Senki nem tudta eddig megnyugtatóan megválaszolni a kérdést. A Los Angelesi Kaliforniai Egyetemen (UCLA) viszont fejlesztettek és nyomtattak egy eszközt, amely okostelefonhoz, jelen esetben Nokia Lumia 1020-hoz csatlakoztatva hatalmas gépek nélkül is tudja kezelni a különben az ELISA által elemzett mintákat.
A telefon a számítási felhőn keresztül juttatja el az adatokat az UCLA szervereihez. A mintákat tanuló algoritmussal vizsgálják, azt használva derül ki, hogy pozitívak vagy negatívak, baktériumok, vírusok vagy sem.