Az FDM technológiát számtalan területen használják, autókat viszont ritkán emlegetik az alkalmazások között. Játékautókat igen, belőlük rengeteget találunk a Thingiverse-en és máshol is, működő gépkocsiból viszont alig. Ezért számít szenzációnak, hogy a dél-kínai Hainan szigetén, a Sanya Si Hai 3D Technology nyomtatott egyet. A jármű neve Sanya, akárcsak a cégé, és a cégnek otthont adó városé.
A feltűnő színű Sanya kétszemélyes, könnyű észrevenni. Előtte más nyomtatott autók, például tavaly szeptemberben a chicagói Strati vagy 2011-ben az Urbee is ment már közúton, Kínában viszont ő az első.
Köztudott, hogy a nagy autógyártók előszeretettel használják a 3D nyomtatást – általában prototípus-készítésre, egy-egy alkatrészhez, tesztelésre. Tömegtermelésre viszont nem szokás, arra egy ideig egész biztosan hatékonyabbak a hagyományos megoldások. Felmerül egy probléma is: az FDM printerek műanyag nyomtatószálai nem elég erősek belsőégésű motorok és alkatrészeik hatékony működéséhez. Ez azzal a következménnyel jár, hogy a nyomtatott autók motorjai kisebbek.
A Sanya motorja és összes tartozéka nagyjából 500 kiló, az autó csúcssebessége 40 km/h. A tapasztalatok alapján jól és biztonságosan működik, lehet vele utcán közlekedni. A gyártó szerint olcsóbb nyomtatott autót készíteni, mint hagyományos technológiával egy közepes méretű négyajtós járművet. Előbbi gyártási összköltsége 1770, utóbbié kb. 8 ezer dollár.
A Sanya egy területen viszont mindenképpen világelső: egyhónapos tervezést követően csak öt teljes napig tartott a nyomtatás. Működő autót ilyen rövid idő alatt nem printeltek még.