Kína Ipari és Információtechnológiai Minisztériuma kétéves „nemzeti tervet” („Az ország additív gyártóiparának promóciós terve 2015-16-ra”) dolgozott ki. Lényege, hogy sok lábon álló működő 3DP ipar alakuljon ki az országban. Az ambiciózus terv legfontosabb elemei: a kínai piac tartsa a lépést a nemzetközivel, minél nagyobb legyen a nemzetközi piacból való részesedése, a légjármű- és más fontos iparágakban a 3DP minősége érje el a világszínvonalat.
Az a tény, hogy a kormány külön tervet dolgozott ki a technológia közeljövőjére, elárulja, mennyire fontosnak tartja a következőgenerációs gyártásban. Eddig csak magánszemélyek, a vállalati szféra – önkéntesen – promótálta a 3D nyomtatást. A hivatalos állami támogatás fontos lökést adhat a további fejlődésnek.
Évi 30 százalékos bevétel-növekedésre számítanak, amelyet többek között két-három nemzetközi szinten is versenyképes 3DP vállalat alapításával kívánnak elérni. A légjármű- és az egészségügy-ipar mellett az autógyártás, biomedikális technológiák és a kultúra is sokat profitálhat a tervből. A sikerhez titánötvözeteket, kiváló minőségű acélt és újabb műanyagokat kellene nagy mennyiségben és helyben előállítani. A 3DP-alapú ipari mennyiségű gyártással viszont még kivárnak, mert egyelőre sem a légjármű-, sem az egészségügy-iparban nem látszanak az egyértelmű előnyök.
Ilyen volumenű terv megvalósításához a szabályozási környezetet, adó- és pénzügyi törvényeket is módosítani kell, hogy a szakterület mindenhonnan komoly kedvezményeket kapjon, befektető cégek, bankok és pénzintézetek bátorítva érezzék magukat, a szakterület ne legyen versenyhátrányban. Ez azért nem lesz ennyire egyértelmű, mert a terv csak kétéves periódusra szól, és egyes részterületeket (például az iparágat támogató adótörvényeket stb.) csak általánosságban érint.
Luo Jun, a 3D Nyomtatótechnológia Ipari Világszövetség főtitkára optimista Kínával kapcsolatban, de azért hozzáfűzte, hogy a cégeknek realistának kell maradniuk piaci pozíciójukkal kapcsolatban. A 3DP nem tudja követni hagyományos gyártóiparok fejlődési mintáit ahhoz, hogy csak berendezéseket, eszközöket gyártsanak és adjanak el. Mivel azonosak az érdekeik, gyártóknak, alapanyag-beszállítóknak és szolgáltatóknak stratégiai szövetséget kell kötniük. Másrészt egyéb gyorsan fejlődő IT-területekkel is össze kellene hangolniuk a lehetőségeket: big data, felhőszámítások, robotika, intelligens anyagok, MI.
Jun szerint a biomedikális piacon várható diszruptív jellegű áttörés a következő két-három évben. Érdekes módon az építőipartól nem vár sokat: a potenciál komoly, a látványos eredmények, Guinness-rekordok viszont inkább csak egyszeri médiaszenzációk.
Egy biztos: a kínai 3DP ipar átalakul, amihez a piac is alkalmazkodni fog. Céges egyesülések, felvásárlások várhatók. A terv alapján pedig egyértelmű, hogy Kína mindenképpen a szakterület élenjárói között akar lenni.