Májusban nyílt meg egy new yorki galériában a digitális gyártást és a generatív tervezést bemutató „Joris Laarman Lab: Bits and Crafts” kiállítás. A holland művész csúcstechnológiával, az anyag függvényében CNC maróval vagy 3D nyomtatókkal dolgozza ki a digitális forradalom végtelen lehetőségeire reflektáló, 3D-s puzzle-ként összeálló munkáit.
Az egyik, a fekete-fehér „Puzzle szék” 3D-s kirakós játék 202 részre bontott egyszerű formáiból generálódott. Laarman a vezető nyílt forráskódú 3D printergyártó Ultimakerrel közösen dolgozott rajta, munkájuk eredménye a 77 darabból összeálló első „közösségi gyártású” (crowd fabricated) szék. A ColorFabb XT-Copolyester nyomtatóanyagát használták hozzá.
A tíz nap alatt kinyomtatható széket a sok kis elem, változatos használatuk, a kombinációikban rejlő lehetőségek, a komplex forma teszik izgalmassá. Könnyű összeállítani, és az ár sem mellékes szempont – mindössze 30 dollárba kerül. (Itt tölthető le.).
„A cél, hogy kisméretű 3D nyomtatókkal és CNC marógépekkel gyártsunk mindenki számára hozzáférhető, megfizethető bútorokat. A tervrajz apró részekre bontásával radikálisan bővülnek a gépek lehetőségei. Aki azt hiszi, hogy a 3D nyomtatás csak gombnyomogatásból áll, nem tudja, hogyan működik. A digitális gyártás nem erről, hanem személyre szabható tárgyak lokális elkészítéséről szól, az ipari rendszerrel együtt járó szállítási hercehurcák nélkül” – magyarázza Laarman.