A San Diegói Kaliforniai Egyetem kutatói emberi májról mintázott nyomtatható méregtelenítő eszközt fejlesztenek. Rendeltetése veszélyes toxinok eltávolítása a vérből. A sejtmembránokat károsító, azokban lyukakat kialakító, állati harapás, csípés és baktériumok általi fertőzéseknél kulcstényező toxinokat hidrogél nanorészecskék segítségével igyekszik csapdába ejteni.
Korábban már kimutatták, hogy a nanorészecskék hatékonyak az ilyen jellegű toxinok vérben történő semlegesítésében. Viszont, ha nem emészthetők meg teljesen, akkor kárt okozhatnak a májban.
A kutatók a nanorészecskékhez a máj szerkezetét és működését utánzó eszközzé összeálló hidrogél mátrixot nyomtattak. Magát az eszközt nem a szervezetbe juttatva akarják használni, hanem kívülről működne. Viszonylag nagy felületen érzékeli és csalja csapdába a toxinokat, semlegesítésükkor pedig piros jelzést ad ki. Az eddigi in vitro tesztek során sikeres volt. Működéséről még nem lehet többet tudni, az eszköz egyelőre csak proof-of-concept.
A 3D nyomtatás használata működő nanorészecskék biokompatibilis hidrogélbe „ágyazásához” teljesen új elképzelés. Mivel a technológia személyre szabható, valószínűleg komoly hatással lesz a méregtelenítő eljárások fejlődésére, ösztönözni fogja mainál hatékonyabb műszerek előállítását.