A szakmai közvélemény fokozott figyelemmel követi egy új – gazdaságos és sokrétű – 3D nyomtatótechnológia, a fénnyel irányított elektroforetikus lerakódás (EPD) fejlődését.
Az elektroforézis töltött részecskék (ionok, felületi töltéssel bíró részecskék) elektromos erőtér hatására történő vándorlása. Az egyik legnagyobb hatékonyságú elválasztástechnikai módszert több területen alkalmazzák: analitikai kémia, makromolekulák meghatározása, e-papír stb. És most már a 3D nyomtatásban is.
Az EPD-vel jó ideje kísérleteznek, sokféle anyag – többek között kerámiák, fémek, polimerek, élő sejtek – dolgozhatók fel vele. Additív gyártótechnológiai alkalmazását egy tényező hátráltatta eddig: csak a felületek egészén lehetett használni, előre meghatározott speciális részeken egyáltalán nem működött.
Az Egyesült Államok Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumában viszont kidolgoztak egy módszert, az EPD fénnyel történő irányítását, amellyel úgy tűnik, megoldódik a probléma. Egyelőre nanorészecskékkel kísérleteztek, az eredmények bizakodásra adnak okot.