A Kuala Lumpuri Malaya Egyetem kutatói bejelentették: két angol felsőoktatási intézmény (Oxford és Portsmouth egyetemek) közreműködésével, 3D nyomtatással teljesen élethű, kétrészes agymodellt hoztak létre. A modell rendeltetése, hogy a diákok rajta gyakorolva tanulják meg például rákos daganatok eltávolítását. Különféle anyagokból készült, aminek az a célja, hogy az emberi szövetek eltérő állagát, tömörségét, tartósságát szimulálják idegsebészeti beavatkozás közben.
Az idegsebészet egyébként sem könnyű tudományának és praxisának elsajátítását tovább nehezíti, hogy ritka a teljesen élethű, aprólékosan kidolgozott szimulációs modell. A maláj egyetem modelljét a Stratasys több anyagot printelő Objet500 Connexével készítették el.
Az alaprész, a fej egyetlen anyagból áll. Van arca, körvonalai olyanok, mint az emberi koponyáé. Újrahasznosítható, főként kezdőknek szánják, „neuronavigációs” technikákkal ismerkedhetnek vele. A műtéti beavatkozás szempontjából fontos másik, belső rész a bőrt, csontokat, az agyhártyát, rákos és egészséges agyszöveteket szimuláló többféle anyagból tevődik össze. Csak egyszer használható, viszont szerencsére könnyen reprodukálható.
A modellt már tesztelték, az eredmények bíztatók. A tesztelők korrektnek vagy jónak ítélték a részeket. Idegsebészi beavatkozást is szimuláltak, a minőséggel újfent elégedettek voltak.