A holland Océ Technologies és a Delfti Műszaki Egyetem Robotika Intézete újfajta 3D printert fejleszt. A működő prototípus – mozgatható robotkarja jóvoltából – bármilyen felületen és tárgyakon is tud nyomtatni. A kar különböző szabadságfokokkal rendelkezik, az Océ nyomtatófeje nagyon jó teljesítményt nyújt.
Míg a jelenlegi gépek nyomtatófejei csak egyenes vonalak mentén dolgoznak, addig a robotkar minden irányba képes mozgatni a fejet. Ez azt eredményezi, hogy bonyolult, hajlított felületeken is nyomtat. Az új technológiával lerövidül a nyomtatási idő, javul a printelt darabok minősége.
A prototípust különféle teszteknek vetették alá.
Először nagymennyiségű 2D printelést végzett. Mivel a karnak nem kell lineárisan mozognia, a nyomtatási idő tetemesen csökkent – az Océ logójával feleannyi idő alatt elkészült, mint más printerek.
A második tesztnél a görbe felületen történő nyomtatást vizsgálták. Lézerszkenner adatait felhasználva, a nyomtatófejet mindig lehetett merőlegesen és az adott felülettől pontos távolságba pozícionálni. Ráadásul a kar más jellegű nem lapos felületeken is tud printelni. A gép e képessége számos potenciális alkalmazással kecsegtet: repedések, szakadások megjavítása, burkolási és helyreállítási munkák stb.
A kutatók tanulmányozzák a robotkar további lehetőségeit, új és még komplexebb tárgykészítési módszereket. A folyamatos optimalizálással egyre bonyolultabb objektumokat fog egyre gyorsabban kinyomtatni.