A Pennsylvania Egyetem kutatói kövületelemzés során kiderítették, hogy a paleontológusok által feltételezett három Psittacosaurus – „papagájgyík” – faj (Psittacosaurus lujiatunensis, P. major, Hongshanosaurus houi) valójában csak egy, a P. lujiatunensis. Az elemzéshez a hagyományos taxonomikus módszer mellett 3D képalkotó technikákat, 3D szkennelést is használtak, az egyedek koponyáiból kiindulva például lézerrel generáltak adatokat különféle példányok testfelépítéséről (geometriai morfometria).
A psittacosaurusokat 1923-ban fedezték fel, és 15 fajukat határozták meg. Később megállapították, hogy tulajdonképpen csak kilenc sorolható a 120-125 millió éve élt relatíve kicsi növényevő állatok családjába.
„A húsevők szexik, a növényevők nem. Nem túl mutatós dínók. Viszont van egy érdekes tulajdonságuk: a tudomány által legjobban ismert dinoszauruszok közé tartoznak” – jelentette ki az egyik kutató.
Az úttörő eljárást a Pennsylvania Egyetemen alkalmazták elsőként (a Mongóliában, Kínában, Oroszországon és Thaiföldön talált) dinoszaurusz-kőzetek tanulmányozására. Az eredmények újabb elemzéseket, az ősgyík-fajok osztályozásának felülvizsgálatát vetítik előre. Természetesen a taxonomikus módszert sem vetik el, a kettő együtt viszont sokkal mélyebb ismereteket ad az ősi állatokról.