Yuima Nakazato, az egyik legeredetibb japán divattervező a Stratasys többféle anyaggal dolgozó (multi-material) Objet500 Connex gépét használta július 25-én Tokióban bemutatott 2014-es kollekciója kivitelezéséhez.
A 28 éves alkotó az antwerpeni Királyi Képzőművészeti Akadémián végezte tanulmányait, első bemutatójának Párizs adott otthont 2009-ben. Azóta több díjat nyert, hírességek rendelnek tőle, például Lady Gagának és Fergie-nek is tervezett már fellépő-ruhát.
Legújabb kollekciója cyberpunk és más kortárs sci-fik ihlette neofuturista koncepción alapul: „motorkerékpáros fiatal utcai punkok földalatti homokstadionban kosárlabdaszerű meccset játszanak.” Nakazato ehhez a képzeletbeli sporthoz álmodott ruhákat. A „ruha a test kiterjesztése” gondolatot tökéletesen szemléltető, az emberi izmok képeit és „számozását” kombináló különös – kötényféle – felsőket CAD programmal és 3D nyomtatással dolgozta ki.
A tervezésben résztvevő Sun Junije elmondása szerint izomrostok modellezésével kezdték, majd a nyomtatás következett. A ruhák egyes részeinek puhaságát, rugalmasságát a gumiszerű és átlátszó anyagok szimultán printelése tette lehetővé. Ezután jött a színezés.
„Az Objet500 Connex nélkül lehetetlen lenne ilyen bonyolult geometriai formákat ennyire rövid idő alatt elkészíteni. Tökéletes az efféle kreatív, iteratív gyártáshoz” – jelentette ki Sun.
Nakazato egyetért vele. A 3D nyomtatás forradalmasítja a divattervezést, a jövő anyagaival bármilyen ruha, relatíve rövid időn belül elkészíthető, az alkotókedvnek csak a fantázia szab határt – véli.
„Többször kaptam már sürgős megrendelést az Egyesült Államokból. A megrendelő elvileg akár azt is mondhatná, hogy aznap küldjem el a ruhát, mert a másnapi gálára kell neki. Jelenleg nem lehet eleget tenni az ilyen kéréseknek: a ruha elkészítése, Tokióból Hollywoodba szállítása több nap. A jövőben viszont elég lesz e-mailben elküldeni a tervfájlt, amit kinyomtat, és a gálán a ruhában pompázhat” – prognosztizál az alkotó.