Öt évvel ezelőtt a világhírű szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem két diákja, Brendan Goh és Tsang You Jun részt vett egy prototípuskészítő versenyen – a tej hőmérsékletváltozásaira színt változtató tejesüveget kellett tervezniük. Súlyos problémákkal szembesültek: a prototípus kivitelezése egyrészt túl sokba került, másrészt hetekig tartott. Elhatározták, hogy olcsóbb alternatívák után néznek. Vettek egy RepRap gépet, majd – mivel nem voltak megelégedve vele – több mint 2 ezer dollárért vásároltak egy Ultimaker nyomtatót. A kinyomtatott tárgyak ugyan elnyerték a tetszésüket, viszont tízből három vagy nem a tervek szerintire, vagy egyáltalán nem sikerült.
Ekkor (2011-ben) döntötték el – barátjuk, Roger Chang bevonásával –, hogy Pirate3DP (ma már Pirate3D) néven startupot alapítanak. Megfizethető, megbízható, felhasználóbarát, egyértelműen szélesebb piacra szánt 3D printerek fejlesztését tűzték ki célként.
A szintén 2011-ben alapított helyi technológiai inkubátor, a Red Dot Ventures (RedDot) idén jelentette be, hogy közel 500 millió dollárral támogatja a Pirate3D tevékenységét.
Elsőszámú projektjük, a Buccaneer egyelőre csak prototípus. Áprilisban a Kickstarteren indítanak kampányt, az első szállítások októberre várhatók. Döbbenetesen olcsó, 300 dollár lesz. A vásárló teljesen összeszerelt, kalibrált állapotban kapja meg a gépet. A 125x125x125 milliméteres nyomtatási felület kisebb tárgyak, például telefontok, műanyag ékszerek és különféle figurák készítésére alkalmas.
A jövőben specifikus igényeket kielégítő nagyobb nyomtatokat is szándékoznak fejleszteni. Printerek mellett egyébként az iTuneshoz hasonlóan működő online tervrajz-boltot is üzemeltetnek.
„Nem akarunk egy lenni 3D nyomtatással foglalkozó rengeteg cég közül, hanem az a célunk, hogy a történelemkönyvek úgy emlékezzenek ránk: mi juttattuk el ezt a technológiát az átlagember otthonába” – nyilatkozták a Pirate3D alapítói.
Szintén szingapúri hír, hogy a Tengeri Oroszlán Városának kormánya bejelentette: a következő öt évben, a „Gyártás jövője” (Future of Manufacturing, FoM) program keretében 500 millió amerikai dollárnak megfelelő összeget invesztálnak fejlett gyártótechnológiákba, köztük a 3D nyomtatásba is. Így óhajtják ösztönözni nyomtatók és speciális szoftverek fejlesztését és értékesítését, valamint a technológia tömeges elterjedését.