HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Tetoválás környezetbarát nyomtatóanyag-hulladékból

ferenck 2021.04.29. 08:00

Mivel a politejsav újrahasznosítható nyersanyagokból, például kukoricakeményítőből készül, a PLA nyomtatószálról gyakran elhangzik, hogy a belőle készült termékek biológiailag lebomlanak.

A lebomlást viszont sokan összekeverik a komposztálhatósággal, ami nem feltétlenül igaz, mert csak ipari komposztáló telepeken törhető szét, azaz csak akkor, ha a feltételek adottak hozzá: 55-70 Celsius-fok, nedvesség, mikroorganizmusok jelenléte. Ezeknek a követelményeknek a házi komposztáló edények nem tesznek eleget, de még a maker-közösségek zömében sincsenek meg a feltételek. Ráadásul a PLA-t nem lehet tojással, banánhéjjal stb. együtt kidobni.

3dnyomtatas_pla_1.jpg

Matt Harkness, ausztrál művész kritizálja, hogy nincs elég ipari komposztáló, és a gyártókat is bírálja, mert szakszerű kidobás feltételeit nem ismertetik részletesen, és újrahasznosító pont sincs elég, miközben anyagaikat környezetbarát cuccokként hirdetik.

Pont ezekért az okokért, biológiailag újrahasznosító gépet fejlesztett, amellyel a PLA hulladékból háztartási kellékek és bútorok készíthetők. Harkness szemetest és kefét is csinált már így.

Projektjeivel a 3D nyomtatás környezeti hatásaira igyekszik sajátos módon felhívni a közfigyelmet. Az egyik, elég excentrikus ötlete, hogy a PLA az emberi testen, valamilyen tetoválások formájában legyen újrahasznosítva.

Gépe a hulladék-granulátumokat a bőr alá speciális eszközökkel bejuttatható PLA polimertintává alakítja. Mihelyst odakerül, elkezdődik a hidrolízis – a vegyi kötések vízmolekulák hozzáadásával történő felhasadása. A PLA mikroműanyag részecskéi lassan tejsavvá, széndioxiddá és vízzé alakulnak át.

Harminc hét után a test teljesen újrahasznosítja a PLA részecskéket, amelyeket lélegzés és vizelés közben adunk ki magunkból.

A gép hipotetikus módszer a PLA hulladék természetes komposztálására. MIkroműanyag-részecskék az emberek legalább felében egyébként is vannak – fűzi hozzá Harkness.

Címkék: művészet újrahasznosítás környezetbarát technológiák nyomtatóanyagok PLA

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr7616514012

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása