Az additív gyártás és a 3D nyomtatás, a gyors prototípuskészítés és a potenciális alkalmazásaik, kísérleti, egyéni felhasználói és ipari szinten egyaránt fontos tényezőkké válnak. A közlekedéstől a divatig, az egészségügytől a zenéig, a hétköznapok több területén hasznosulnak. A zenekészítés és -ipar mindig szorosan kapcsolódott a csúcstechnológiai megoldásokhoz, így nem meglepő, hogy a 3D nyomtatással, új lemez-előállítási módokkal, hangszerekkel stb. is kísérleteznek.
Bakelitlemez
Az év elejének egyik szenzációja volt, amikor a média beszámolt róla, hogy a fizikai interfészek kutatásával foglalkozó Amanda Ghassaei rájött, miként lehet 3D printerrel digitális audiófájlokból 33 rpm-es nyomtatott – lemezjátszón felcsendülő – bakelitkorongokat készíteni.
A kinyomtatott prototípusok egyrészt bizonyítják, hogy a program működik, másrészt, a zene ugyan még távolról sem csúcsminőség, de hallgatható, és a hangzás relatíve meggyőző.
A feltaláló honlapján részletesen beszámol a nyomtatásról, a lemezek működéséről és a teszteredményekről.
Hangszerek
Hangszereket szintén nyomtatnak már 3D printerrel. Egyelőre nem versenyeznek a fával és más hagyományos anyagokból készültekkel, viszont zenélhetünk rajtuk, és a technológia fejlődésével egyre több és javuló minőségű hasonló termék várható.
Az új-zélandi Odd cég Atom gitárja már (3500 dollárért) megvásárolható kereskedelmi forgalomban. A hangszer teste szelektív lézer szinterezéssel készült, a nejlon egyik nagyon erős fajtáját használták hozzá. Az Atom-B basszusgitárt ugyanazzal a módszerrel hozták létre, mint a szólóváltozatot.
A világ első nyomtatott akusztikus gitárját az amerikai Scott Summit jegyzi.
Zoran Amit az MIT Médialaboratóriumában kísérletezik printelhető hangszerekkel. Különböző anyagokat használva, egyetlen darabban nyomtatott ki egy fuvolát.
A német EOS Stradivari hegedű prototípusát készítette el. Természetesen más hangszerekkel –sípokkal, szaxofonokkal stb. – is próbálkoznak.
Ukelele
A legutóbbi a Rochester Technológiai Intézet Brinkman Laboratóriumában nyomtatott ukelele. Az általában Hawaii zenéjével azonosított hangszer tulajdonképpen a gitár kicsinyített, négyhúros változata. Koa fából, több hónapig készítik. Az RTI három diákja viszont egy éjszaka leforgása alatt kinyomtatta a 3D-s modellt.
Az volt a céljuk, hogy egyetlen darabból álljon, és ne kelljen utólagos összeszerelő munkát végezniük. Mivel a modell nagyon kicsinek tűnt, méretezhetőre tervezték. Rétegről rétegre haladtak, eleinte fekete, majd (a Tigris logóhoz) narancs nanotintával és nagyon finom részecskékből álló műanyaggal dolgoztak. Másnap hozzáadták a négy húrt, az érintőt és a húrfeszítő csavarokat, így összességében 24 óra alatt elkészült a működő hangszer.
Ukelele vásárlás helyett egyébként elég a Thingiverse honlapjára látogatni és letölteni a Makerlele nevű instrumentumot.
Mindent összegezve megállapítható, hogy a jelenlegi szerteágazó projektek egyelőre még nem használják ki a 3D nyomtatásban rejlő számtalan lehetőséget, viszont jól példázzák a zene és az új gyártótechnológia összekapcsolódásának távlatait.