A 3D nyomtatás- és digitálisgyártás-specialista Sculpteo közzétette immár nyolcadik éves beszámolóját, átfogó képet a terület jelenállásától. Ezúttal a fenntarthatóságon a hangsúly, és a jelek arra utalnak, hogy a 3DP és a hozzá kapcsolódó tevékenységek a korábbiaknál is „zöldebbek.” (A felmérésben vállalatvezetők, mérnökök és tervezők vettek részt.)
41 százalékuk szerint az additív gyártás segít a cégeknek fenntarthatósági célkitűzéseik megvalósításában. 61 százalékuk úgy véli, hogy a 3DP lehetővé teszi a pontos szükségletnek megfelelő mennyiségek előállítását, azaz nem kell még több forrás. A hagyományos technológiáknál más a helyzet, több anyagra van szükség, így nehezebb a termékek fenntartható gyártása.
Ez nagyon fontos érv a 3D nyomtatás alkalmazása és a klasszikus megoldásokkal szembeni előnyben részesítése mellett.
A tervezésnél szintén ígéretes lehetőség. A megkérdezettek 84 százaléka optimista a technológia jövőbeli potenciálját illetően. 58 százalékuk szerint fontos szerepe lesz a gyártásban, a vállalati világban és a magánéletünkben is.
Megbízhatósága miatt különösen szeretik használni a gyártótevékenységek negatív környezeti hatásainak csökkentésére.
61 százalék véleménye alapján a megbízhatóság és a fenntarthatóság az on-demand gyártás nagy előnye, 59 százalék pedig még többet szeretne profitálni a környezetbarát anyagokból. Elsősorban az egyre népszerűbb bioalapú termékekre gondolnak.
A fenntarthatóság és megbízhatóság három aspektusát emelik ki: a nyomtatott darabok újrahasznosíthatóságát, további fenntartható anyagok fejlesztését, és a fémporok (például szelektív lézeres szinterezéssel történő használata után lehetséges) újeafeldolgozását.
A technológiának egyértelmű előnyei mellett megvannak a maga hátrányai is. Elsősorban a költségeket emelik ki, például sokan ezért vonakodnak az additív gyártás alkalmazásától, mert egyelőre anyagi okok miatt sajnos nem férhető hozzá minden cég számára.
A fenntarthatósággal a rendelkezésre álló anyagokat az eddigieknél is jobban kell hasznosítani. Nem véletlen, hogy a megkérdezettek 63 százaléka keresi az újrahasznosítási opciókat. A források racionális kezelése az iparág egyik legfőbb problémája, amelyen folyamatosan igyekeznek javítani a szereplők.