A fenntarthatóság a 3D nyomtatás egyik nagy előnye egy olyan világban, ahol a különféle nemzetközi egyezmények, törekvések ellenére az utóbbi tíz évben folyamatosan nőtt a károsanyag-kibocsátás, és következményként a légkör szennyezettsége.
A német AMPOWER 3DP konzultációs cég friss beszámolója speciális információkat szolgáltat a hagyományos gyártási módszerekkel összehasonlított fémnyomtatás fenntarthatóságáról. Ebből az anyagból is kiderül, hogy a 3DP-nek összességében sokkal kisebb a széndioxid-lábnyoma.
A cég speciális kalkulátort dolgozott ki a különféle technológiák által hagyott környezeti lábnyomok számszerűsítésére. egyértelművé téve, hogy a porágyas fúzió esetében ez jóval alacsonyabb, mint a marásnál. Mivel méretre optimalizált szerkezetek állíthatók elő 3D nyomtatással, az anyag- és az energia-input alacsonyabb. A binder jetting nyomtatótechnika szintén nagyon jó eredményeket produkált.
A fenntarthatóság elbírálásában a gyártás során használt különféle energiafajták figyelembevétele szintén fontos. Öntéssel például sok hő termelődik, és a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével közvetlen a széndioxid-kibocsátás. Ezzel szemben, fémnyomtatásnál csak elektromos energiát használunk, tehát a szükséges energiamennyiség széndioxid-kibocsátása más.
Az additív gyártás ellátási láncát elemezve, a fenntarthatóság már az anyag kiválasztásával, a szükséges anyagmennyiség megállapításával elkezdődik. Mivel viszonylag sok az újrahasznosított anyag, gyakran száz százalékban újrahasznosíthatók a fémporok. A kívánság szerinti (on-demand) gyártással pedig kevesebb tárolási és szállítási kapacitásra van szükség. Ezekhez adjuk még hozzá a nyomatok, például turbina-, repülőgép-, autóalkatrészek (tömegének és teljesítményének) optimalizálással elért hatékonyságát.
Magyarán a tervezéstől a végtermékig, az ellátási lánc összes szegmensében érvényesül a fenntarthatóság elve.
A beszámoló szerint nagyon nehéz megmondani, melyik a legkevésbé szennyező technológia. Ez az ötvözet fejtájától, a nyomat geometriájának komplexitásától és más tényezőktől is függ. Minél komplexebb egy termék, annál célszerűbb nyomtatni, míg a legegyszerűbb tárgyak esetében talán a marás a fenntarthatóbb. Repülőgép-alkatrészeknél például a méret is sokat számít – minél kisebb, de minél komplexebb az adott darab, annál inkább csökkenthető a jármű üzemanyag-fogyasztása.