A divathoz több iparág tartozik (ruhaipar, kozmetika, luxuscikkek), és mindegyik területen egyre markánsabb a nyomás, hogy a tervezők egészen különleges, teljesen egyedi, jól felismerhető darabokkal álljanak elő. Ez a kényszer értelemszerűen jóval az átlagfelhasználók előtt „elvezeti” őket az új technológiákhoz. Amikor a lakosság jó része még nem is hallott róluk, egyes divattervezők már egy ideje velük dolgoznak, az innováció nélkülözhetetlen eszközeiként tekintenek rájuk.
Ez történt a 3D nyomtatással is. A szakterületen hamar elkezdték alkalmazni az additív technológiákat, s jutottak el a máig. Haute couture ruháktól kézitáskákig, a jelenállást a 3Dnatives portál tekintette át egy friss anyagban.
A világon elsőként a tel-avivi Danit Peleg készített teljes egészében desktop 3D printeren divatkollekciót. Szerinte a technológiával a kreativitásban kevesebb a korlát, és a közeljövőben egyre több printelt ruhadarabot fogunk hordani.
3DP és divat legművészibb találkozása a világsztárnak számító holland Iris van Herpen úttörő munkássága.
A technológia azonban nemcsak az experimentális közeget határozta meg – hogy aztán bőven ki is nője magát belőle (Van Herpen) –, hanem a nagy divatházak, például a kifejezetten haute couture Dior Galéria is használja.
Az elsősorban a fenntarthatóságban gondolkozó Kornit Digital a kötöttáruk világában honosította meg a 3DP-t, míg mások kiegészítőket, például high fashion maszkokat nyomtatnak.
A szintén a fenntarthatóságban utazó – annak egyik úttörője – kaliforniai Julia Daviy 2017 óta nyomtat ruhákat, ékszereket, lakásdíszeket. Egyik legismertebb munkája az Organikus szoknya – a név magáért beszél. A szoknya természetesen személyre szabható, ezernél több változata ismert.
Az olasz VIP TIE nem meglepő módon – egyéni ízlés szerint kialakítható – nyakkendőket nyomtat. Szinte minden változatban, egzotikus gyöngyöktől ezüstig-aranyig, mindenféle anyagból, bármilyen formában és a matériák 80 százaléka 100 százalék környezetbarát.
A müncheni Patronace sportmárka tervezője Bastian Müller mindennapos nagyvárosi mobilitásban gondolkozik, elektromos biciklitől gördeszkáig, bármilyen közlekedési eszközhöz kényelmesek a kreációi. Saját technológiát dolgoztak ki pehelykönnyű, rugalmas – és „intelligens” – textíliák printeléséhez, amelyek a nedvességtűréstől az ütésellenállásig, remek paraméterekkel rendelkeznek. Müller és csapata a kényelmet és a stílust hozza közös nevezőre.
A divatiparban máig népszerű bőr felhasználása komoly etikai problémákat vet fel, és egyre többen gondolkoznak teljesen állatmentes bőrben. Ma már többen állítanak elő 3D nyomtatással tökéletes bőrutánzatokat, köztük pénztárcákat is.
A Milánói Divathéten a hét designercsoporttal együttműködő Stratasys – a 3DP egyik meghatározó nagyvállalata – a TechStyle 3D printeren készült SSYS 2Y22 kollekcióval debütált.