A Hackney-ben élő Steve Verze, egy negyvenes éveiben járó mérnök az első személy a világon, aki teljes egészében nyomtatott szemprotézist kapott egy helyi kórházban. Szintén ő az első és egyetlen, aki csak printelt szembeültetéssel rendelkezik.
Ez a szem élethűbb és pontosabb, mint másfajta műszemek. Kivitelezése több brit és európai szervezet közös munkája.
„Nagy izgalommal várjuk a teljesen digitális szemben rejlő potenciált. Négy éve fejlesztjük a kifinomult technológiát, és bizakodunk, hogy a következő klinikai teszt masszívan igazolni fogja az új módszer értékeit, kimutatja, mekkora különbség a páciensek számára. Tényleg jelentős mértékben csökkentheti a várólistákat” – nyilatkozta a projektben részt vevő Mandeep Sagoo, szemspecialista.
Protézisek, implantátumok készítése a 3D nyomtatás egyik legelterjedtebb orvosi alkalmazása. Egyértelműek az előnyei: orvosok így sokkal inkább személyre szabott, tehát jóval kényelmesebben viselhető pótlékokkal dolgozhatnak. Mivel hamarabb készülnek el, mintha hagyományos módszerrel dolgoznának, a pácienseknek kevesebbet kell várakozniuk. A lakosság 0,1 százalékának van szüksége valamilyen szembeültetésre, ami az Egyesült Királyságban hatvan-hetvenezer személyt jelent.
Mivel ötévente cserélni kell őket, és mindegyik egyedi, a 3DP az ideális technika hozzájuk. Ráadásul a nyomatok szebbek is a hagyományos daraboknál, a biológiai minta sokkal élethűbb utánzatai. Míg egy akril szemprotézis hat, addig egy printelt két-három hét alatt készül el, azaz a gyártási idő legalább a felére, de inkább többre csökkenthető.
Szintén óriási előny, hogy a beültetés nem invazív, ami különösen gyerekeknél okozhat komoly gondokat. A kutatók szerint technológiájukkal évente tízezer személyen tudnak segíteni az Egyesült Királyságban.
Maga Verze nagyon elégedett.