Fecskendőzés nélküli oltást kínál a Stanford és az Észak-karolinai Egyetem (Chapel Hill) közös projektje.
A koronavírus-járvány globális pandémiává válásával több új gyógyítási technikával kísérleteznek, mint korábban. Ezek egyike a két egyetem kutatói által fejlesztett – és nyomtatott – vakcinatapasz. A tapasz a fecskendővel beadott oltásoknál nagyobb védelmet képes nyújtani vírusok ellen – állítja a mikrobiológusokból és vegyészmérnökökből álló fejlesztőcsapat.
Azzal magyarázzák, hogy mivel a bőrön hatalmas kiterjedésben találhatók immunsejtek, és ha a vakcinát közvetlenül alkalmazzuk rájuk, a tapasz javítja az immunvédelmet.
Eddig bevált RNS-alapú oltásokra, például a Covid elleni Pfizerre és Modernára alkalmazzák a technikát, azaz mikrotűs tapaszokat.
„Reménykedünk, hogy ezzel a technológiával a még gyorsabb globális vakcinafejlesztés alapjait rakjuk le. Kisebbek a dózisok, a módszer fájdalom- és szorongásmentes” – magyarázza a kutatást vezető stanfordi vegyészmérnök, az UNC-Chapel Hillen professzor emeritus Joseph M. DeSimone.
A nyomtatott mikrotűket a bőr felülete alá behatoló polimertapaszra sorakoztatták. Egyedileg, személyre szabva is elkészíthetők, csomó betegség (hepatitisz, influenza, bárányhimlő stb.) kezelhető velük.
A tervezésnél nagyobb az alkotói szabadság, a tűket pedig közvetlenül nyomtatják. A CLIP prototípus 3D printert DeSimone találta ki, a gyártás pedig a félig általa alapított Szilikon-völgyi Carbon munkája.
A fejlesztésről írt tanulmány szerint a vakcinatapasz szignifikáns válaszreakciót vált ki a T-sejtekből és az antigén-specifikus antitestekből. Ötvenszer nagyobb volt, mint a hagyományos injekciók esetében.
További előnye, hogy nem kell speciális körülmények között, például nagy hidegben tárolni, és képzett profikra sincs szükség hozzá.