A NASA szerződést kötött az ICON épületnyomtató céggel. A Mars Dune Alpha nevű printelt lakóépületet kell bemutatniuk az űrügynökség Johnson Űrközpontjában. A közel 160 négyzetméteres szerkezetet a cég következőgenerációs Vulcan rendszerén állítják elő.
A hosszú ideig tartó, felfedező utakon résztvevő személyeknek otthonul szolgáló, valósághű marsi épületet szimuláló terv a BIG-Bjarke Ingels Csoport építésziroda munkája.
A projekthez a bolygó felszínét is szimulálják. A CHAPEA három egyéves Mars-felszín küldetés szimulációja, sokat segíthet fizikai, élelmezési és egészségügyi kérdések megválaszolásában. A Mars Dune Alpha megjelenítése szintén fontos adatokkal járulhat hozzá a válaszokhoz.
A 3D nyomtatás meghatározó szerephez juthat a jövő űrbeli lakókörnyezeteinek kialakításában. A technológia jellege miatt nem kell például több űrhajóval rengeteg anyagot messzi bolygókra eljuttatni. Ez a megoldás annyira drága, hogy lényegében kivitelezhetetlen.
A szimulált lakókörnyezet kategóriájában az eddigi legpontosabb, legígéretesebb. Jason Ballard, az ICON vezérigazgatója elmondta, hogy a 3D nyomtatás a Földön, a Holdon és a Marson is kulcstechnológia.
A lakókörnyezetben munkaállomások, orvosi rendelő, élelemtermesztő és lakóterek egyaránt lesznek. Az épület formájával, a belső elrendezéssel igyekeznek megakadályozni, hogy a személyzet mindent monotonnak érezzen, és erőt vegyen rajtuk a testi és pszichés fáradtság. A bútorok egy része rögzített, a másik az igényeknek megfelelően mozgatható, a fények, a belső hőmérséklet és a hangvezérlés személyes szükségletek szerint változtathatók.
„A NASA-val és az ICON-nal vizsgáljuk, hogy eddigi emberi tapasztalataink alapján, egy másik bolygón milyen lehet az emberiség otthona. A Mars Dune Alpha egy lépéssel közelebb visz ahhoz, hogy több-bolygós fajjá váljunk” – jelentette ki Bjarke Ingels, az építésziroda alapítója, kreatív igazgatója.