Az utóbbi néhány évben a muzeológia is felismerte a 3D nyomtatótechnológiákban rejlő lehetőségeket. Az ezen a területen megvalósított 3DP alkalmazások egyik legaktuálisabb példája a gdanski Borostyánmúzeum, ahol július 24-től Jakub Pastuszak helyi ipari tervező erősen retro hangulatú munkáit állítják ki.
A múzeum ezen a napon nyitotta meg új helyén, a frissen helyreállított 14. századi Nagy Malomban kapuit a látogatóknak. Kortárs művészetben és borostyánból készült történelmi műalkotásokban egymás mellett gyönyörködhetnek.
A művész ugyan nem borostyánkővel dolgozik, alkotásait viszont alaposan megihlette a megkövesedett gyanta. A múzeumban négy nyomtatott munkáját állította ki. Mindegyik emberek és tárgyak interakciójára összpontosít.
„Az élő anyaggal való kapcsolat hiánya kognitív disszonanciához vezet, és ez nem jó tervek kivitelezéséhez. A 3D nyomtatás segíthet annak a kockázatnak az elkerülésében, hogy a projektek a háromdimenziós elképzelések zárt gömbjében maradjanak” – magyarázza az additív gyártásban idő- és pénztakarékos alkotói eszközt látó Pastuszak. Ha a művészek nem használnák, munkáikhoz további (3DP) specialistákat kellene alkalmazniuk.
A kiállítás egyik nyomtatott darabja egy 17. századi mesterember 1:6 méretarányban elkészített szobája. Hagyományos technikákkal évekig dolgozhattak volna rajta, több nyersanyag kellett volna hozzá, és több is ment volna kárba. A 3DP technológia egyértelműen környezetbarátabb.
A múzeum ritkaságokat tartalmazó borostyánkő-szekrény, borostyánkőben talált negyvenmillió éves ősgyík másolat elkészítésével is megbízta az elképzeléseit az ottani szakértőkkel és 3D tervezőkkel kivitelező művészt. A nagyobb modelleket Zortrax printerekkel (LPD, LPD Plus), a részletesebbeket, például szobrokat, arcokat, kezeket, csillárokat, gyertyatartókat UV LCD nyomtatóval készítették el.
Előtte, a pontos 3D modellekhez alaposan tanulmányozták a 17-18. századi eredetieket, majd a printelés következett, aztán pedig az utómunkálatoknál a Zortrax Apollerrel megtisztították, fényesre csiszolták a nyomatokat.