A zsaluzat építő-, leggyakrabban beton- és vasbetonszerkezetekhez használt használt öntőforma az építőiparban. Általában műanyagból, fából, fémből, szőtt, font favesszőkből, szálas anyagokból készül. Felső, vízszintes elemeit függőleges vagy ferde merevítések, dúcok, oszlopok tartják, alul pedig palló-alátét vagy deszkázat található. Az elemeket anyagfüggően, más-más megoldásokkal illesztik egymáshoz. A zsaluzási terv és a zsaluzás a betonszerkezetek elkészítésének kihagyhatatlan része.
A műveletet mindezidáig hagyományos technikákkal végezték. Csakhogy, az építészet és az építőipar más területeihez hasonlóan, itt is megjelent a 3D nyomtatás, és a teljes költség akár 40-60 százalékát kitevő zsaluzáshoz is használható már az additív gyártótechnológia, ami azért is fontos lépés előre, mert betonformák esetén a 40-60 százalékból még nagyobb költség lesz.
Egyes alakzatok ráadásul túl összetettek ahhoz, hogy zsaluzattal meg lehessen valósítani őket. Organikus geometriák, kettős ívű felületek, üregek – ezek a tervek additív gyártás nélkül egyszerűen megvalósíthatatlanok. Vagy, ha mégis, nagyon képzett, speciális munkaerőre van szükség, abszolút egyedi zsaluzatok kellenek hozzájuk, csillagászatira szöknek az árak, és rengeteg a teljesen felesleges anyagveszteség.
A 3D nyomtatásban fontos szereplő BigRep és a Forward AM együttműködése pontosan ezeket a problémákat hivatott megoldani. A két cég közösen számos szakterületi kompetenciát sorakoztat fel: virtuális tervezés, 3DP, fejlett anyagok előállítása, nagyformátumú nyomtatás stb.
„Izgatottak vagyunk, hogy a Forward AM-mel együttműködve, új megoldásokkal gazdagítjuk az építészetet és az építőipart. Ügyfeleink, nagyméretű gépeink és új Betonzsaluzat nyomtatószálunknak köszönhetően, anyagilag és gyorsaságban is nyernek vele. Új lehetőségek előtt nyílnak meg a kapuk” – magyarázza Sven Thate, a BigRep vezetője.
A Big Rep maximum egy köbméteres munkatérrel rendelkező gépei a hagyományos technikáknál háromszor gyorsabbak, a költségek pedig azok töredékei. Az új nyomtatóanyagot kifejezetten ezekre a nagyméretű printerekre találták ki.