A televízióktól az okostelefonokig, autókig, játékkonzolokig, a globális félvezető-hiány minden elektronikai termék gyártására rányomja a bélyegét: az árak folyamatosan emelkednek. A számítógép-alapú rendszerek „agya”, a chip 2020-tól egyre kisebb mennyiségben áll rendelkezésre, egyes prognózisok szerint a mostani helyzet akár 2023-ig elhúzódhat.
Eredetileg, a koronavírus-járvány első hullámakor átmenetinek tűnt, de a gyártás hiába tért vissza a normális kerékvágásba, megváltozott életkörülményeink miatt állandóan nő az elektronikai termékek – és törvényszerűen a chipek – iránti kereslet, a kínálat pedig drámaian beszűkült. Olyannyira, hogy még az Apple is két hónappal csúsztatta az iPhone 12 értékesítését, de PlayStation 5-öt is képtelenség jelenleg beszerezni.
Az első jelek a gyártószektor összes szegmensét érintő beszállítói lánc akadozására utaltak. Mivel folyamatosan otthon ücsörgünk, és szinte csak komputerizált eszközökkel kommunikálunk, az egekbe szökött a kereslet. A gyártók egyelőre nem tudtak megfelelően reagálni.
A hiány mostanra érte el a válságszintet, amely sajnos a 3D nyomtatás világát sem kerüli el, többek között a printerek és a nyomtatófejek iránti igény nagyobb lehet, mint a kínálat. A következő hetek, hónapok súlyosnak ígérkeznek, és a globális ellátási lánc krízise a lokális 3DP egyik-másik előnyét is negatívan befolyásolja.
Ebben az esetben a 3DP más helyzetekben működő nagy előnye, a helyi gyártás sem működik. Elektronikus áramkörök, chipek ugyan printelhetők már, és például az élharcos Nano Dimension komoly eredményeket ért el ezen a területen, a tömegtermelés azonban lehetetlen. A technológia egyelőre nem elég kiforrott hozzá.
A 3DP szektorban most kezd érződni a hiány hatása – minél komplexebb egy technika, annál inkább. Legegyértelműbb eset, hogy nincs elég nyomtatófej a 3D Systems sikeres MJP 2500 W műgyanta-alapú 3D nyomtatójához. A gépet az ékszerészetben széles körben használják, öntőformákat nyomtatnak vele. Ha viszont nincs elég nyomtatófej, áll a gyártás, és ezekben az esetekben a 3DP sem nyújt mentőövet.
Remélhetőleg a prognóziskészítők tévedtek, és a vártnál korábban kapcsol megint gőzerőre a chipgyártás.