Az egészségügyi szektor rengeteg megpróbáltatáson esik át, és a Covid-19 világjárvány több előtte is gyengének vélt pontját tette egyértelművé. A beszállítási lánccal például most különösen sok a probléma. 3D nyomtatótechnológiákkal évek óta igyekeznek megoldást találni ezekre a negatívumokra, a pandémiával pedig újabb lökéseket kapott, nagyon felgyorsult a folyamat.
Additív gyártással mindenféle méretre, igényre van lehetőség: egyedi orvosi műszerek, anatómiai modellek, sebészeti útmutatók alakíthatók ki vele. Műtétek jobban előkészíthetők, a sebész időt spórol meg, amivel jelentősen csökken a hibázás kockázata. A beteg alakjára dolgozzák ki a megoldást, például a testéhez teljesen passzoló implantátumokat.
A nyomtatott beültetések piacát nagymértékben befolyásolja a transzplantációk, átültetett szövetek és ízülethelyettesítések száma. A személyre szabott, nyomtatott beültetésekkel csökken a fertőzés veszélye, hamarabb rendbe jönnek a csontok, komfortosabban érzi magát a páciens. Nem véletlenül, mert az implantátum könnyebb, tartósabb, jobban alkalmazkodik a csontok formájához, mintha hagyományos módszerrel készült volna.
A Precedence Research piackutató és tanácsadó cég ezekről a beültetésekről készített felmérést. Megállapították, hogy a 2020-ban 1,5 milliárd dolláros üzlet, évi 19 százalékos átlagnövekedéssel, 2030-ra 9 milliárdos piaccá válik.
A növekedés egyik hajtóerejét, az ortopédiát különösen meghatározza a 3DP, a 2021 és 2024 közötti 25 százalékos emelkedés kb. 1,94 milliárd dollárt generálhat. A nyomtatóanyagok fejlődése szintén a piaci nyereséget növelő fontos tényező.
Az ortopédiában a polimeres és a fémes nyomatok egyaránt elterjednek, a fellendülés a gerincműtétekre is kihat.
A fogászati és a koponya-beültetések szintén fontos alkalmazások, sok kapcsolódó műtéttel. A tanulmány alapján a lézeres porágy-fúzió, az elektronsugaras olvasztás és az úgynevezett material jetting lesznek a legfontosabb technológiák.
A mai piacot Észak-Amerika dominálja, a bevételek 30 százaléka ott generálódik. Kínának, Indiának és Japánnak köszönhetően, 2022-re az Ázsia-Csendes-óceáni térség lesz a második legfontosabb régió.