A Harvardi Sémi Múzeum egyik csoportja egy átfogóbb projekt részeként, 3D szkensorozatot készített három ókori egyiptomi szarkofágról. A szkenek a SketchFab 3D modellezőplatformon tekinthetők meg. A projekt célja az ókori Egyiptom műtárgyainak digitalizálása, civilizációjának tanulmányozása és megismertetése.
A szkeneket januárban végezték, a digitalizálással egy hét alatt készültek el. A három sír a karmaki Amon-Ré templom három tagjának a maradványait tartalmazza: egy papét (Padimut), Ank-konszu kapuőrét és Mutijij énekesnőét. Mindhárom szarkofág a Krisztus előtt 945 és 712 közötti évekből („harmadik köztes periódus”) maradt fenn.
Régóta a múzeum gyűjteményéhez tartoztak, a 3D szkenneléssel viszont új lehetőségek nyíltak meg behatóbb vizsgálatukra.
A munkához Artec Leo szkennert használtak (a gépet Magyarországon a FreeDee Printing Solutions forgalmazza), a fotogrammetriára alkalmas nagyfelbontású fényképekhez pedig Sony RX100 VI kamerával dolgoztak. A szarkofágoknak nemcsak a külsejét, hanem a belsejét is leszkennelhették, múmiák nélkül. A koporsókat évtizedekig nem nyitották fel, így belsejük feltárása különleges élményt jelentett a kutatóknak.
3D szkennelés és fotogrammetria mellett hagyományosabb folyamatokat is alkalmaztak: fényképezést, méréseket, fa-mintavételt, pigment- és üledékelemzést. A legnagyobb kihívást azonban a közel 3 ezer éves, törékeny és nehéz szarkofágok szakszerű kezelése jelentette.
12 specialista naponta dokumentált mindent, mintákat vettek, az egész munkát gondosan megkoreografálták.
A 3D szkennelés és a fotogrammetria után az indianai Bloomington Egyetem kutatói Zbrush, 3DS Max, xNormal és Agisoft Matesphere programokkal készítették el a koporsók 3D modelljeit. A modelleket úgy animálták, hogy a nézők láthassák a belsejüket is.
A múzeum interaktív kiállítást is tervez, appal, pluszinformációkkal (hieroglifák fordítása, koporsókon látható jelenetek magyarázata stb.). Később kiterjesztettvalóság-alkalmazások is várhatók.