Két osztrák technológiai cég, az Ecoplus Plastics és a Mechatronics Cluster két éve indította a 2,1 millió eurós Kollektív Kutatási Hálózat Additív gyártás az iparért (Collective Research Network AM 4 Industry, CORNET) projektet. Most közzétett anyagukban beszámolnak a technológia ipari termelésben történő alkalmazásairól.
A nyolc kutatópartnert és 51 vállalatot tömörítő kezdeményezés túlmutatott Ausztrián – osztrákok mellett belga és német intézmények is részt vettek benne.
Az anyag öt részből áll: lézernyalábos olvasztás és AM hibakatalógus, kivitelezhető módszertan a tervezéshez, folyamatokkal kapcsolatos alapvető megfontolások, additív folyamatok implementálásának minőség-optimalizálással és költségelemzéssel történő előkészítése, alkalmazásorientált példa két megoldás bevezetésével kapcsolatban.
A projekt az additív gyártás bevezetésével kapcsolatos információalapú döntéshozással foglalkozott, azt akarta elérni a technológia használatán gondolkozó cégeknél.
Dolgozzanak ki koncepciót, vegyék figyelembe a gazdasági hatékonyságot és a környezeti következményeket.
Az AM sikeres ipari alkalmazása a minőségjegyek meghatározásán, tervezési és gyártási módszerek fejlesztésén áll, vagy bukik. A folyamatok megbízható monitorozása, követhető irányvonalak és hatékony költség-nyereség modell kidolgozása a kulcstényezők.
„A partnerek szakértelmének, elkötelezettségének és a nyitott szellemű együttműködésnek köszönhetően, az iparág számára abszolút relevánsnak bizonyuló módszertanok és irányvonalakat sikerült kidolgoznunk” – nyilatkozta Benjamin Lossert, az EcoPlus Plastics projektmenedzsere.
A 3D nyomtatás ipari gyártásba történő integrálása a tavalyi Formnexten is az egyik kulcstéma volt. Idei konferenciákon úgyszintén, azaz egyre többen foglalkoznak az ipari szintű 3DP optimális megoldásaival, és azzal, hogy a technológia mennyire áll készen az indusztriális alkalmazásokra.