A GE Additive tavaly vett részt először a legendás Oktoberfesten, titánból és rozsdamentes acélból printeltek söröskorsót. Úgy tűnik, a részvétel nem alkalmi volt, a folytatás máris itt van, és még az is elképzelhető, hogy a neves eseményen hagyománnyá válik a 3DP.
A GE Additive müncheni részlege idén ugyanis összeállt a világ legrégebbi ma is működő sörfőző-készítőjével, az 1677-ben alapított, és jelenleg is az alapítócsalád által irányított Kaspar Schulz GmbH-val, és folyamatosan mélyítik a két egymástól távoli terület közötti kapcsolatokat.
Az együttműködés túlmutat a söröskorsókon. Jörg Blinkert, a Kaspar Schulz kutatásfejlesztési igaugatója elmondta, hogy jól ismerik a 3D modellezést, CAD tervezőszoftverrel dolgoznak, az additív gyártás a GE partnerség előtt viszont új volt számukra. Mihelyst elkezdtek foglalkozni vele, rögtön rájöttek, mennyire hasznos lehet számukra.
Az eddigi együttműködés a sörfőző két alkatrészének újratervezését és gyártását jelentette: egy ajtónyitó kilincsét (gombét) és egy lapátszerű szerkezetét.
Az ajtókilincset eddig marással készítették, rozsdamentes acélból. A marást most felváltotta a 3D nyomtatás. A Kaspar Schulz GE Additive hathatós közreműködésével állt át a hagyományosról a csúcsmodern technológiára.
A másik alkatrész még ambiciózusabbnak ígérkezett, az additív gyártás előnyeit sokkal jobban szemléltette. A sörcefrét a szilárd anyagoktól elválasztó gép szóban forgó részén bőven akadt finomítanivaló, a régi szerkezet szűrésével voltak elégedetlenek.
Végül mindkettő annyira jól sikerült, hogy az új nyomatoknak köszönhetően a sörfőzők időt, és az idővel anyagiakat spórolhatnak meg.
A megállapodás megkötésénél azt tervezték, hogy az Oktoberfestre csak az első tervekkel készülnek el. Aztán sokkal több valósult meg: szimulációkat elemeztek, kész a végleges design, sőt, már az alap- és funkcionális teszteken is túl vannak. Következő lépésben az új alkatrészeknek a sörfőzés teljes folyamatába történő integrálását, az eredményeket elemzik, aztán megisszák a sört.