Rengeteg nyomtatóanyag létezik, óriási a nyomtatószál (filament) választék. Sok viszont úgy jobb, ha megerősítik, nem véletlenül egyre népszerűbbek a kompozitok, legyenek azok réz- vagy más fém-, polimer- vagy szénalapúak stb. Sőt, fa- vagy parafa-alternatívák is léteznek már.
Az amerikai hadsereg és több egyetem kutatói szerint nemcsak a kompozitokban, hanem újrahasznosított anyagokban is komoly potenciál rejlik. Cellulózhulladékkal megerősített polipropilént vizsgáltak, hogy hogyan lehet nyomtatószálat készíteni belőle anyag-extrudáló additív gyártótechnológiák (MEAM) számára.
Az általában hőre lágyuló műanyagok megerősítéséhez használt cellulóz borításhoz, lambériákhoz, bútorokhoz, háztartási dolgokhoz stb. ajánlott, és amellett, hogy rengeteg van belőle, megfizethető, ráadásul újra is hasznosítható. A belőle készült anyagok masszívak, lassabban kopnak, tovább tartanak.
Sokan tanulmányozzák az ABS- és a PLA kompozitokat, amelyek közül egyesek például olyan anyagokat is tartalmaznak, mint a makadámdió páncélja.
A kutatáshoz karton- és más papírhulladékokat, falisztet porosítottak, majd a porokat nyomtatószállá alakították. A tesztnyomtatásoknál mechanikai tulajdonságaikat vizsgálták, majd korrigálták a nedvesedés stb. miatti problémákat.
A kompozitokat lényegében porlasztással hozták létre, többek között vízzel, etanollal megtisztított, szobahőmérsékleten kiszárított joghurtdobozokat használtak hozzájuk, aztán papírvágóval felaprították mindet. Ugyanezt tették a papírhulladékokkal is.
A mintákat a terveknek megfelelően (Lulzbot Taz 6 gépen) nyomtatták ki, a tömődés viszont problémát okozott a szabványos 0,5 milliméteres fúvókának.
Ennek ellenére, az eredményekkel összességében elégedettel voltak.