Kínától Latin-Amerikáig, az építészet és az építőipar egyre gyakrabban alkalmaz 3D nyomtatótechnológiákat. A 3DP egyrészt futurisztikus elképzeléseket, különleges terveket vált valóra, másrészt sorra dőlnek meg a rekordok. Túl az egyediségen és a világcsúcsokon, egyértelműen bebizonyosodott: az additív gyártás hamarosan fontos szerepet fog játszani a szektorban.
Legutóbb a New Yorki S-Squared 3D Printers Inc. (SQ3D) döntött világcsúcsot: saját fejlesztésű Automatizált robotikus építőrendszerével (ARCS) nem egész 12 óra leforgása alatt felhúzta a földkerekség legnagyobb – 46,45 négyzetméteres – printelt otthonát. (Az eddigi rekordot, legalábbis, amely felkeltette a világmédia figyelmét, az ICON tartotta a New Story megrendelésére készült, 2018 márciusában a texasi Austinban bemutatott 32,50 négyzetméteres, kb. 4 ezer dollár költségű házzal.)
A cég szabadalmi oltalomra beadott úttörő épületnyomtatási folyamatot dolgozott ki. Lényege, hogy több gép szimultán munkálkodik, és autonóm módon építik fel a házat.
Az ARCS fejlesztésénél maximálisan figyelembe vették a környezetbarát szempontokat, a rendszert például (szintén saját) alacsony fogyasztású technológia működteti. A munkafolyamat ugyanazzal az árammal történik, mint amit egy közönséges hajszárító használ, és egy házhoz kb. 38 liter üzemanyagra van szükség.
Az SQ3D éveken keresztül fejlesztett és 2018 decemberében bemutatott épületnyomtató technológiájával az előállítási költségek, a hagyományos módszerekkel összehasonlítva, akár 70 százalékkal is csökkenthetők, egy ház felépítése napok és hónapok helyett mindössze órákig tart.
A vállalat elképzelése szerint a világ szegényebb térségeiben évente többezer környezetbarát házat építene fel. Egy 46,45 négyzetméteres otthon mindössze 2 ezer dollárba kerülne, de a közeljövőben akár 20-szor nagyobb lakóépületeket is építenének. (Az ICON egyébként szintén hasonló elképzeléseket tervez megvalósítani.)
Az ARCS rendszerrel az építkezés autonóm folyamat, az otthon személyre szabása pedig a vásárló egyéni elképzelései szerint történik.
„A forradalmi 3D géppel a biztonságos és költséghatékony építkezés új korszakába léptünk” – olvasható az SQ3D egyik sajtóközleményében.
Egyelőre nem tudni, hogy a nyomtatott ház mikor lesz lakható, vagy csak az ARCS rendszer lehetőségeit szemléltetik vele.