A 2017-ben az Európai Bizottság által alapított Industry 2030 csoport beszámolót készített a kontinens iparának közeljövőjéről. Másfél évig dolgoztak rajta, az additív gyártás mellett többek között a génszerkesztést, a kvantumszámításokat, a hidrogén üzemanyagcellákat emelték ki meghatározó jelentőségű technológiákként.
Az anyag alapján 2030-ra az uniós ipar világvezető lesz, és felelősségteljesen közvetít társadalmi, gazdasági és környezeti értékeket. A 3D nyomtatás kitüntetett szerepet tölt be az odáig vezető folyamatokban, az ajánlásokban nagyon fontos hangsúlyt fektetnek rá, a stratégiai növekedés egyik kulcsát látják benne.
A hétfőn megjelent tanulmányt az Eszközgyártó Ipar és Gyártótechnológiák Európai Szövetsége (CECIMO) még aznap el is fogadta. A szervezet kontinens-léptékben promótálja az additív gyártást.
A 15 nemzeti szervezetből álló csoport szerint az anyag sokat segít a 3DP népszerűsítésében, és rávilágít a technológia pozitív következményeire: az egész kontinensen komoly értékeket teremt, kisebb ellátási láncokat tesz lehetővé, lerövidíti új termékek tervezési, fejlesztési és tesztelési idejét, csökkenti az előállítási költségeket.
Az éghajlatváltozás árnyékában, a zöld szempontok rendkívül fontosak, mert minél környezetbarátabb egy technológia, annál inkább alkalmazni kell, és ki kell aknázni a benne rejlő potenciált. Márpedig a 3DP fenntarthatóbb ipari folyamatokat biztosít, kevesebb az anyagveszteség, támogatja a kívánság szerinti (on-demand) és a helyi gyártást.
„Fontos lépés a hosszútávú uniós ipari stratégia felé. Figyelemre méltó, hogy a tanulmány a sikerek központi hajtóerőiként emeli ki a stratégiai értékláncok és az értékteremtő hálózatok szerepét. Minden részletre kiterjedő megközelítés mellett kardoskodunk, amely az ipari szereplők szektorokon átívelő együttműködésre, a digitális átalakulás közös megvalósítására ösztönöz” – áll a CECIMO értékelésében, majd hozzáfűzték: az Európai Bizottság számára elérkezett az idő, hogy valósággá váltsa a látomást.