James Watt, skót feltaláló és mérnök gőzgépével jelentősen hozzájárult az ipari forradalomhoz. 1819. augusztus 25-én halt meg, és halálának 200. évfordulójára a Glasgow Egyetem diákja 3D nyomtatással elkészítették a gép kicsinyített, méretarányos másolatát.
Öt hónapig dolgoztak az 1765-ben készült gép pontos utánzatán. Watts akkoriban a Glasgow Egyetemen dolgozott; eszközkészítéssel foglalkozott, majd jött a gőzgép és az ipari forradalom…
A felsőoktatási intézmény mérnöki iskolájának hallgatói egy méter hosszú szerkezetet nyomtattak, a nyomathoz több mint 150 részt használtak. Összesen 845 órát printeltek, több mint 2,2 kilométer nyomtatószálat (filament) dolgoztak fel.
Az eredeti gőzzel működött, a nyomat plusz fogaskerekével, gombnyomásra mozog.
A diákok a 2014-ben alapított JetX klub tagjai, rajonganak a hajtóművekért. A klub lehetővé teszi, hogy újraalkossák a modern légi ipar motormodelljeit. Több munkájukhoz használtak már 3D nyomtatást, az egyik modellt például 2901 óra hosszat printelték.
„A folyamat során remekül hasznosítottuk a korábbi évek motor/hajtómű-modellel prototípuskészítései és tervezései során szerzett tapasztalatokat” – nyilatkozta Chris Triantafyllou, a JetX elnöke.
A június 6. óta az egyetem könyvtárában megtekinthető gép a Watts életét, munkásságát és hagyatékát bemutató kiállítás része.
„A JetX csapat a modell megalkotásával méltó módon tiszteleg James Watt látomása előtt. A mérnöki iskolában nagy hangsúlyt fektetünk a kreatív gondolkodásra, és a JetX remek példa arra, hogy a kreativitás hogyan inspirál projekteket” – mondta Colin McInnes egyetemi tanár.