A mikroméretű tárgyak nyomtatásáról ismert svájci Cytosurge eddigi legméretesebb, a hét hajszál szélességének megfelelő 200x200x700 mikrométeres darabjával, Michelangelo Dávidjának erősen kicsinyített változatával lepte meg a világot.
A munkafolyamat közben a FluidFM® µ3Dprinter lehetőségeivel, a 3D fájlok előkészítésével kapcsolatban is érdekes észrevételeket tettek.
„Sokkal többről van szó, mint a Dávid kicsinyített másolatáról” – jelentette ki a cég kutatásfejlesztéseit vezető Giorgio Ercolano.
A tinta fémrészecskéi közötti vegyi reakciókon és a részecskék és az elektródaként működő nyomtatóágy kapcsolatán alapuló elektrolerakódásos FluidFM technológiát elsősorban fémekhez használják. A technológiát a Zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézet tudósai találták fel, majd ugyanaz a kutatócsoport 2009-ben megalapította a Cytosurge vállalatot.
Az eljárás pirinyó polimer- és kompozitanyagból álló részecskékre szintén alkalmazható. Egy friss újításnak köszönhetően a teljesen új szerkezetek előregyártott részekkel bővíthetők.
A Dávid bronzból készült. A méretben az eredeti 0,014 százalékának megfelelő és 10 mikrogramm tömegű üreges szobrocskát 12 óra alatt készítették el. Összehasonlításként: Michelangelo műve 6 ezer kiló és 5,17 méter magas.
A digitális modell egy Creative Commons licenc alatt álló közgyűjtemény darabja és nem a Cytosurge saját alkotása volt. Mivel komoly kihívást jelentett a cég fejlett hardvere számára, új eljárással dolgozták fel, majd konvertálták gépi kóddá.
Ercolano szerint az új Dávid ezért annyira különleges.
„A szobrot nyílt forrású CAD-fájl szétdarabolásával kezdtük, majd a darabokat közvetlenül a printerre küldtük. A darabolási módszerrel gépünkön teljesen újféleképpen nyomtathatók tervek” – magyarázza.