Zürich kanton legnagyobb városában, a világvárostól 10 kilométerre fekvő Dübendorfban megnyílt a Zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézet és 30 ipari partnere által épített DFAB HOUSE. Különlegessége, hogy a világ első nemcsak digitálisan tervezett, hanem 3D nyomtatással és robotokkal kivitelezett lakott épületéről van szó.
A háromszintes, 200 négyzetméteres ház a NEST épület legfelső három szintjét foglalja el. Nappaliját különlegesen kidolgozott betonmennyezet és görbe betonfal határozza meg. Előbbit részben 3D nyomtatással dolgozták ki, utóbbi egy építőrobot munkája.
Az automatizáció nem állt meg itt – az intelligens otthon részeként, például a teafőző vakok utasítására magától kezdi el forralni a vizet. Speciális parancsszót adnak meg neki, és máris munkához lát. Az épület „értelemszerűen” moduláris; további előnye még, hogy a kutatók valósidőben és valódi körülmények között tesztelhetnek rajta új építési és energiatechnológiákat.
A NEST központi épületmagjára több modul (egység) telepíthető. A technológia nemcsak hatékonyabbá, hanem fenntarthatóbbá is teszi, plusz új lehetőségekkel is bővíti a tervezést és az építkezést. Ilyen kihasznált lehetőség, hogy például a két építőrobot segítségével készült, bonyolult geometriájú két felső lakott szint kerete fából van.
Az első lakók, két vendégkutató kb. két hónap múlva költöznek a több cégből álló digitalSTORM konzorcium által okosotthon-megoldásokkal (többszintes betörés elleni védelem, automatizált fény-árnyék lehetőségek, hálózatba kapcsolt legújabb generációs háztartási eszközök stb.) felturbózott házba.
Az energiafelhasználást a tető fotovoltaikus moduljaival oldották meg. A modulok másfélszer annyi energiával látják el a házat, mint amennyit elfogyaszt. Természetesen a maradék sem vész kárba, mert például a felesleges meleg vizet újrahasznosítják, ráadásul előzetesen a baktériumoktól is megtisztították.
„A DFAB HOUSE és a hasonló építészeti projektek megvalósításával hagyományos módszerek és új elképzelések találkoznak a digitális világban. A digitális tervezőasztaltól a tényleges épületig vezető út tudósoknak, ipari szakértőknek egyaránt komoly kihívást jelentett. A konstruktív párbeszéddel tényleg vizionárius valami ültethető a gyakorlatba. Remélhetőleg hamarosan az egész építőiparban láthatjuk, hogy használni fogják” – nyilatkozta Gian-Luca Bona, az energia-megoldásokat kidolgozó egyik cég, az EMPA vezérigazgatója.