Lassan már közhelynek számít, de attól még hatványozottan igaz: a jelen és a jövő oktatása elképzelhetetlen 3D nyomtatás nélkül. A technológia a 21. századi tárgyalkotás nélkülözhetetlen eszköze, minél fiatalabb korban megismeri valaki, annál hatékonyabban tudja hétköznapi tevékenységeibe integrálni.
A világ sok országában indítanak 3DP tanfolyamokat, teszik tantervek részévé, kísérleteznek változatos innovatív megoldásokkal. Magyarországon a FreeDee az ezirányú törekvések egyik élharcosa.
Felsőoktatási intézmények közül a technológia egyik európai csomópontjában, Barcelonában működő Katalán Műszaki Egyetem (UPC) napokban bejelentett mesterdiploma-programja tűnik a legütőképesebbnek. A programot az egyetem technológiai központja és egy saját spinoff 3DP gyártócég, a BCN3D dolgozta ki.
„A világ legerősebb additív gyártási mastere lesz” – jelentette ki Roger Uceda, a BCN3D társalapítója, ügyvezető igazgatója a kategóriájában és Spanyolországban teljesen unikális, az ipari gyártásfejlesztés összes területére, az ottani 3DP alkalmazásokra összpontosító Master DEFAM-ról.
A program a gyártóiparban dolgozó tervezők és mérnökök továbbképzésére is ideálisnak tűnik.
Uceda és társai három fontos célt tűztek ki.
Terméktervezőknek el kell sajátítaniuk az „additív tervezést”: részek egyesítését, megerősítését, sorozatgyártást, prototípusok 3D nyomtatását.
A gyártófolyamaton szintén javítani kell, különös tekintettel a szerszámokra, optimalizált futószalaghoz készülő eszközökre.
Az újfajta gyártás előnyeinek kihasználása is kritérium. A kutatók komplex mértani formák printelésére, tömeges személyre szabásra, kívánság szerinti (on-demand) gyártásra, digitális raktárakra gondolnak.
Az összes modult valódi alkalmazási környezetben tanítják majd. A hallgatók például megismerhetik, hogy a BCN3D hogyan dolgozik együtt egy egyedi kerékpárokat készítő céggel, vagy az egyetem egy motorgyártóval.
A diákok sokféle printert és szkennert használhatnak, ipari és asztali gépekkel egyaránt megismerkedhetnek. Az oktatás spanyolul indul, de angolul is tervezik, amire remélhetőleg nem kell sokáig várni.