Az IDC (International Data Corporation) féléves globális 3DP beszámolója alapján 2017-ben 3,6 milliárd dollárt költöttek Európában 3D nyomtatókra, anyagokra, programokra és kapcsolódó szolgáltatásokra.
A kiadási tanácsadóként is funkcionáló anyag szerzői 2022-ig prognosztizáltak, előrejelzésük szerint a szakterületi költésekben 15,3 százalékos lesz az átalagos éves növekedési ütem (CAGR). A vizsgált periódus végén a bevételek elérik a 7,4 milliárd dollárt.
Az anyag IT döntéshozóknak készült, rendeltetése, hogy mélységükben is megértsék az iparág-specifikus tendenciákat, a kiadások irányát, és ne csak egyértelmű tényekből (egyre több az alkalmazás, a technológiát mind szélesebb körben fogadják be stb.), hanem számokkal alátámasztott trendekből kiindulva cselekedjenek.
A kontinensen nem meglepő módon a 2017-es összbevételek 83 százalékát generáló Nyugat-Európa dominál, 14,4 százalékos 2017 és 2022 közötti CAGR-rel. A leggyorsabban növekvő Közép- és Kelet-Európára 19,1 százalékot prognosztizálnak ugyanezekre az évekre.
2018 lehet a piaci fordulópont. A 3DP kibővíti a gyártóipart, elterjed a „kívánság szerinti” (on-demand) gyártás, csökkennek a leltározási és szállítási költségek, fontos szerephez jutnak a helyi megoldások. Tömeges „méretre szabás”, nyomtatóanyagok újrahasznosítása, áresés és a printerek következtében kevesebb munkagép a hívószavak.
A beszámoló több terület kiadásait vizsgálja: hardver (nyomtatók), szoftver, nyomtatóanyagok és szolgáltatások. Egyelőre a hardver vezet, de a periódus végén már többet fogunk nyomtatóanyagokra költeni (20 százalékos CAGR). A szolgáltatások (tanácsadás, rendszerintegráció) kulcsfontosságúak maradnak.
Szektorokra bontva, az úgynevezett diszkrét gyártás, azaz könnyen azonosítható termékek előállítása (autók, bútorok, játékok, okostelefonok, repülők stb.) az első az összesített kiadásokban. Ezen a területen 2022-ig 14,5 százalékos éves növekedés várható. A legnagyobb növekedés, együttesen 19,5 százalék CAGR a diszkrét gyártás két kitüntetett alszektorában, az autó- és a repülőgép-iparban várható.
Az egészségügy és a professzionális szolgáltatások a teljes piaci kiadások 10 százalékát fedik le. Előbbiben 20,9 százalékos CAGR-re számítanak.
2017-ben a prototípusok (755 millió dollár), az utángyártott részek (522 millió) és az építészeti tervek/modellek (353 millió) jelentették a három legfontosabb felhasználást. 2022-ig az első kettő megőrzi vezető helyét, a harmadik viszont a fogászati tárgyak és az orvosi segédeszközök lesznek. (A fogászatban használt népszerű Form 2 printer hazai forgalmazója a FreeDee.)
„Nő az uniós támogatást használó, 3DP szolgáltatásokra specializálódott startupok száma. Az EU-s támogatás Közép- és Kelet-Európában a technológia legfőbb hajtóereje” – nyilatkozta Evelin Stoev, az IDC egyik vezető elemzője.
A jelentés hangsúlyozza, hogy a 3DP még gyorsabb elterjedését a termékeiket klasszikus módszerekkel előállító, és az új megoldásokkal időhiány miatt nem vagy alig kísérletező sok hagyományos gyártócég hátráltatja.