A 3D nyomtatás játék-, sci-fi- és fantasy-rajongók egyik kedvenc szórakozását, a cosplay-t is megváltoztatja. A technológiával egyre élethűbb jelmezek és kellékek készíthetők.
Maga „a cosplay a costume play kifejezés rövidített formája, az előadó-művészet egy ága, ahol a résztvevők különböző jelmezeket és kiegészítőket viselve próbálnak karaktert, ötletet, koncepciót megjeleníteni. A jelmezt készítő illetve viselő személyek, a cosplayesek, gyakran külön szubkultúrát alkotnak, melynek középpontjában e különleges szerepjáték iránti szenvedélyük áll” – írja a Wikipédia-szócikk szerzője.
Az ötletek forrásai főként animék és mangák, képregények, filmek és videojátékok, de más fiktív és kevésbé fiktív anyagok is lehetnek. A cosplay az 1990-es években robbant a köztudatba, és különösen Ázsiában (leginkább Japánban) komoly hatással van a populáris kultúrára.
Jelmezfronton nemrég dolgoztak ki a holland divattervező zseni, Iris van Herpen új Ludi Naturae kollekciója kivitelezésénél használt eljáráshoz hasonló módszert rugalmas és viselhető, bár ki tudja, mennyire kényelmes cosplay páncél nyomtatására.
A páncél vagy pajzs printelt darabjait egyetlen hálószerű szerkezetbe integrálják – összevarrják, egyberagasztják, összeszerelik.
Van Herpen és munkatársai a Delfti Műszaki Egyetem közreműködésével szintetikus műgyanta-szerkezeteket printeltek, a szerkezetekből vékony tüllruhát dolgoztak ki.
David Shorey, los angelesi maker egy pasadenai Hackaday-en három rétegben printelt páncélmintákat, majd a rétegekre tüllszerű darabot helyezett, és befejezte a nyomtatást. Az anyaggal, különösen nejlonporral azonban vigyázni kell, mert ha a magas hőmérsékletet jól tűrő nyomtatószállal printeljük, könnyen megolvad vagy deformálódik. Természetesen arra is ügyeljünk, hogy hogyan tesszük be a gép munkaterébe. Rögzítéséhez kapcsokat, szalagot stb. használhatunk.
A módszerrel szinte bármilyen páncélmintát létrehozhatunk. Arra mindenesetre ügyeljünk, hogy képesek legyünk magunkon viselhető formába rendezni őket.