Az 1989-ben alapított német EOS a 3D fémnyomtatás úttörője és az ipari 3DP élharcosainak, újítóinak egyike. Közvetlen fém lézerszinterező (DMLS) gépeivel meghatározó piaci szereplőnek számít. Az évvége közeledtével, más cégekhez hasonlóan, ők is visszatekintettek 2017-re, legalábbis az eddig hónapokra, és megállapították, hogy összességében kiváló évet zárnak.
A vállalatnak 65 országban vannak fogyasztói, világviszonylatban 3 ezernél több EOS nyomtatórendszert telepítettek, amelyek 51 százaléka polimert, 49 százaléka fémet nyomtat. Utóbbiak közül 94 a Series-4sorozattermelésre szánt változat. A 2015/2016-os költségvetési évvel összehasonlítva, a cég 10 százalékkal növelte forgalmát. Számszerűsítve, 345 millió euró körüli összeget kalkulálnak, és ebben az időszakban kb. 450 gépet adtak el.
Az EOS azonban nemcsak anyagilag, hanem létesítményeinek számát és méretét tekintve is növekszik, nyáron 9 ezer négyzetméteres központba (Krailling, Bajorország) költöztette gyártórészlegét és oktató/képzőtevékenységét, valamint a laborokat is. A franciaországi és szingapúri létesítmények mérete, illetve az alkalmazottak száma szintén nő. Tavalyhoz képest 200 új dolgozót foglalkoztatnak, így a cég összesen 1200 személyt alkalmaz világszerte. Egyre többen foglalkoznak közülük alkalmazásfejlesztéssel és új szolgáltatások kidolgozásával.
Hamarosan új ipari szintű polimeralapú 3DP rendszert mutatnak be. Az EOS P 500 SLS nyomtató rendeltetése már nemcsak a prototípuskészítés, hanem egyértelműen a gyártást célozza. A tömegtermelésben (és persze kiváló minőségű alkatrészekben) gondolkozó felhasználóknak szánt gép a negyedik ipari forradalom, az ipar teljes automatizálása felé mutat.
„Óriási változáson megy keresztül, mainstream piaccá fejlődik az additív gyártás, és a 3D nyomtatás kulcsszerepet fog betölteni az ipari termelés digitalizálásában. A technológiaintegráció döntő jelentőségű. Ennek megfelelően, fogyasztóink is megváltoznak” – nyilatkozta még júniusban a céget alapító jelenlegi vezérigazgató Adrian Keppler.
Az EOS vezetői szerint a 3D nyomtatás implementálása négy szakaszban történik. Az első a részek portfoliójának kidolgozása és a megfelelő alkalmazások azonosítása. A tervezés, folyamatos iterációk és az alkalmazásfejlesztés a második, az additív gyártás szükségletek szerinti kalibrálása a harmadik, nagyon hatékony termelési lánc hitelesítése és méretezése a negyedik.
„Mintegy 300 projekt vezetőivel konzultálva, állapítottuk meg, hogy az additív gyártást implementáló szinte összes cég ezen a négy szakaszon megy keresztül. Minden egyes szakasszal bővülnek az ismereteik, technológiailag érettebbé válnak, ugyanakkor újabb kihívásokkal szembesülnek. E kihívások kezelésében segítjük ügyfeleinket, és igyekszünk hozzájárulni, hogy az additív gyártás fontos szereplőivé váljanak” – jelentette ki az EOS globális alkalmazások és tanácsadás részlegét vezető Güngör Kara.