HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

3D nyomtatással készül a jövő agyszkennere

ferenck 2017.11.07. 08:30

A Nottingham Egyetem tudósai különleges sisak-prototípust nyomtattak egy úttörő projekthez (a munkában a University College London is részt vesz). A kutatók új agyi képalkotó technológiákkal (magneto-enkefalográfia, MEG) kísérleteznek. A nyomatot páciensek viselték is már.

Az új MEG-szkenner négyszer érzékenyebb, azaz részletesebb képet ad, mint a jelenlegi műszerek. Ezek a szerkezetek az agy természetes elektromos áramlásai által generált mágneses mezők mérésével készítenek térképet gondolataink fészkéről.

3dnyomtatas_agyszkenner.jpg

A kutatást két éve kezdték, és a tervek szerint még három évig tart. Először a kvantumszenzorokban rejlő potenciált vizsgálták, és a pilot után 1,6 millió font támogatást kaptak a Wellcome angol biomedikális szervezettől.

A sisak tervezése és 3D nyomtatása volt a fizikai szerkezet megvalósításának első lépése. Ezeket a fejlesztéseket Nottinghamben, az agy részletes számítási és teoretikus modellezését, az idegtudományi munkákat Londonban végzik.

3dnyomtatas_agyszkenner0.jpg

A gyorsan fejlődő kvantumtechnológia az agy gyenge mágneses mezőire is érzékeny, azokat detektáló újtípusú optikai szenzorok fejlesztését eredményezte. A jelenleg használatban lévő technológiákkal ellentétben, ezek az érzékelők szobahőmérsékleten is működnek, és így közvetlenül a hajas fejbőr felületére helyezhetők. A kutatók számításaiból kiderült, hogy mivel az érzékelők közelebb kerültek a fejhez, detektáló képességük négyszer érzékenyebb az eddigi műszerekénél. Ha sikerrel járnak, forradalmasíthatják az agykutatást.

Rugalmas és személyre szabható rendszerük szakít a statikus, „egy méret mindenkire” megoldásokkal. Sokkal kényelmesebb lesz viselni, a páciens természetes környezetben hajthat végre feladatokat, és nem utolsósorban, szabadabban tud mozogni vele. Ezek a lehetőségek bőven túlmutatnak a mostani technológiákon.

Az új MEG-rendszer különösen hasznos lehet gyerekek vizsgálatánál. Az eddigiek érzékenysége ugyanis jelentősen csökkent, ha kisfejű személyek viselték azokat. A kutatók szerint felnőtteknél három-négyszeres, gyerekeknél és csecsemőknél viszont 15-20-szoros növekedésről beszélhetünk.

Annyival lesz pontosabb a mérés.

Címkék: orvosi innovátorok

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr4013196974

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása