A fémnyomtatás a mai additív gyártás egyik meghatározó trendje. Sokáig csak ipari és nagyon drága printerek dolgoztak fémmel, de az utóbbi néhány évben estek az árak, és a tendencia folytatódik.
2015-ben a wisconsini Virtual Foundry rendkívül sikeres Kickstarter-kampánnyal ismertette meg Filamet nevű nyomtatószálát, desktop gépeknek is lehetővé tette a fémnyomtatást. Aztán egyre többen kezdtek el foglalkozni vele, az idei CES-en például a Markforged mutatott be előremutató technológiát.
Az Egyesült Államok Energetikai Minisztériuma által működtetett híres Ames Laboratórium (Iowa Állami Egyetem) újabb lökést adhat a fémnyomtatásnak: a legmodernebb atomizáló módszerrel kikísérletezett, gyártásra ideális poraik teljesen sima gömbszerű részecskékből készülnek.
Egyszerű homokóra-teszttel bizonyították, mennyire másak ezek a porok, mint a hagyományos eljárással gyártottak. Utóbbiak nehézkesen, akadozva csorognak, folydogálnak lefelé, az új anyagok viszont gördülékenyen, folyamatosan, simán, ráadásul különféle iparágak és kutatások speciális igényeinek megfelelően módosíthatók is, vagy eleve azokra fejlesztik őket.
A gázatomizáló eljárással az Ames Lab vas-, alumínium-, nikkel-, ón-, réz-, magnézium- és egyéb porokat gyártott. Az ipar által legkeresettebb fémek egyike, a titánpor az egyik legkomolyabb fejlesztésük.
A közeljövőben el szeretnék érni, hogy egyetlen gyártási folyamatban közel 100 kiló nyomtatható fémport állítsanak elő. A gázatomizálás finomhangolásával szintén komoly eredményeket, például kivitelezhetetlennek tartott formákat és ötvözeteket érhetnek el.
A 3D nyomtatóipar sokat profitálhat a magát az egyik legfontosabb fémpor beszállítók közé pozicionáló Ames Lab fejlesztéseiből.