Pár hete biohibrid ráját (részben) nyomtattak a Harvardon, azóta pedig egy kaliforniai tengeri csiga (Aplysia californica) cyborgváltozatát a clevelandi Case Western Reserve Egyetemen. Victoria Webster PhD-hallgató az állat izomszöveteit kombinálta printelt polimertesttel. A hibridnek nehéz természetes terepen kell navigálnia, és a tenger változó viszonyai között kell funkcionálnia.
Az evolúció úgy alakította ki az állatot, hogy ügyesen csússzon a tenger- és folyófenekeken. Kiderült, hogy ez az adottsága a szájban, egész pontosan a szájüreg-izomban található szöveteknek köszönhető.
Ezek az izmok két természetes „karból” állnak, amelyeket Webster és társai a polimertesthez kapcsoltak. Az elektromosan mozgatott izmok a robotot előre hajtó ingamozgást generálnak. A biohibrid percenként 0,4 centimétert tett meg a teszteken.
A kb. 5 centi hosszú csigák hagyományos robotokat helyettesíthetnek mérgező szivárgások helyének felderítésében, vagy például fekete dobozokat kereshetnek az óceánfenéken.
Mechanikus elődeiknél folyékonyabban mozognak. És ez csak a kezdet.
„Biohibrid gépet építünk, ami egyelőre nem teljesen organikus. Egyelőre” – hangsúlyozza Webster, arra utalva, hogy a jövőben még több biológiai elemet integrálnak a hibridbe.