Egyelőre a 3D nyomtatás sem terjedt el széles körben, az áttörés éveit éljük, sok úttörő elme viszont már a 4D-n gondolkozik, kísérletezik vele, szabja a közeljövőt.
Az időjárás-előrejelzések pontatlanságát viszont mindannyian megszoktuk.
De mi köze az időjárás-jelentésnek 3DP-hez, 4D modellekhez?
Annyi, hogy az Egyesült Államok Nemzeti Óceáni és Légköri Kabinetje 4D modell alapján igyekszik akkurátusabb időjárás-előrejelzést szolgáltatni. Elkezdték az eddigi rendszer felújítását. 3D térbeli griddel dolgoznak, a negyedik dimenzió a jövőre vonatkozik.
A Globális Előrejelző Rendszer (GFS) tavalyi modernizálása kétszer nagyobb felbontást és pontosabb prognózist eredményezett. A rendszert napi négy alkalommal futtatják le, 16 napra képes előredolgozni. A következő öt napra óránkénti bontásban mondja meg, mi várható. Minél szűkebb időközökre jósol, annál megbízhatóbb egy ilyen rendszer.
A 4D modellekkel és az újításokkal, a GFS jobban fel tudja dolgozni a műholdas megfigyeléseket, és a GOES-R műhold idei munkába-állításával 30 másodpercenként tudja frissíteni az időjárás-előrejelzéseket.
A rendszer szuperszámítógépei hőmérséklet-, légnyomás-, páratartalom-, szélsebesség- és tengerszint-adatokat dolgoznak fel, prognózisokat készítő algoritmusokká és 4D térképekké alakítanak át. A 4D-vel jobban megy a különféle modellek összehasonlítása, mindent összegezve pedig pontosabb az időjárás-előrejelzés.