A számítógéppel támogatott eljárások és technikák elterjedése a terméktervezéstől az űrkutatásig, az autóipartól az építészetig számos területen vezetett paradigmaváltásig.
Designerek, építészek stb. eljutottak a folyamatorientált, generatív tervezési gyakorlatig, majd ezt a vonalat folytatva az adaptív, dinamikus, környezetre reagáló rendszerek modellezéséig, a parametrikus tervezésig.
„Az építész topologikus formák vektorokkal leírt pontjait transzformálja, és ezek a transzformációk a tervező által felállított, az adott tervezési feladatnak megfelelő kritériumoknak – lépések sorozatának – megfelelve generálnak új térbeli alakzatokat. Alkalmazhatóak makroszintű, az egész alakzatra vonatkozó, és mikroszintű, az alakzatot alkotó elemeket átformáló eljárások. Az első esetben a felület egyes pontjainak, a második esetben a struktúrát alkotó elemeknek a paraméterei változnak. Amikor nem magát a formát alakítjuk át, hanem a formát alkotó elemek paramétereinek megváltozásával generálunk új formát, parametrikus designról beszélünk” – mutatja be a parametrikus tervezést a terület egyik szaktekintélye, Szabó Péter.
A parametrizmus nemcsak a tárgytervezést és az építészetet, hanem a média és a design minden területét megváltoztatja. Forradalom a tervezésben: szorosabbá teszi a tervezés és a kivitelezés kapcsolatát, parametrikus tervből könnyen generálható G-code, gazdaságosabb az anyaghasználat, ergonomikusabb a kivitelezés.
A parametrikus megközelítés a 3D nyomtatásban is terjed. Az érdeklődők a 3D Akadémia Parametrikus 3D modellezési tanfolyamán meg is tanulhatják. A tanfolyamot a parametric artot létrehozó Szabó Péter vezeti.